Kontrola projektu unijnego może być po jego zakończeniu

Kategoria: Fundusze unijne
Data: 14-01-2014 r.

Otrzymanie funduszy z UE to dopiero początek całej procedury. Beneficjent musi jeszcze zadbać o prawidłową realizację zadań i wydatkowanie funduszy. Ostatnim krokiem jest kontrola projektu unijnego, której wcale nie należy się obawiać.

Weryfikowanie realizacji projektów dofinansowanych z funduszy europejskich w zakresie formalnym, finansowym, technicznym i rzeczowym to jeden z podstawowych obowiązków instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie programów unijnych. Są one zobowiązane do działań kontrolnych odpowiednimi przepisami unijnymi, co przekłada się na regularnie prowadzone kontrole realizowanych programów i projektów.

 

Właściwie każdy realizujący projekt dofinansowany ze środków unijnych powinien spodziewać się kontroli swojego projektu. Może to odbywać się na różnych etapach prowadzonego zadania lub nawet po jego zakończeniu. Nie ma wpływu na to moment zakończenia obecnego okresu programowania. Kontrole mogą trwać w okresie do kilku lat po zakończeniu działań projektowych.

Zasadniczym celem przeprowadzanych kontroli jest określenie stanu faktycznego realizacji projektów w porównaniu ze stanem opisanym w dokumentach. Zbadanie tego dotyczy zarówno aspektów finansowych, jak i wykonania zadań programowych czy też projektowych. Istotne jest również stwierdzenie, czy beneficjenci odpowiednio gospodarują przyznanymi środkami finansowymi oraz czy stosują wymagane zasady i procedury.

Kontrola realizacji projektu ma przede wszystkim za zadanie weryfikację, czy jest wykonywany zgodnie z dokumentami obowiązującymi w danym programie operacyjnym, w tym przede wszystkim z odpowiednimi wytycznymi do niego, ale także z umową oraz załączonym do niej wnioskiem o dofinansowanie.

Organy kontrolne sprawdzają także, czy informacje dotyczące postępu realizacji projektu oraz poniesione wydatki przedstawiane przez beneficjenta we wnioskach o płatność są zgodne z wymienionymi dokumentami oraz ze stanem rzeczywistym, harmonogramem realizacji projektu, harmonogramem płatności oraz budżetem inwestycji.

Marek Peda, koordynator projektów w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34124 )
Array ( [docId] => 34124 )