Właściwe zrozumienie istoty zasady znaczącej modyfikacji jest bardzo ważne dla przedsiębiorców korzystających z dotacji. Niedotrzymanie tej z pozoru prostej reguły może być dotkliwe i kosztowne. W przypadku stwierdzenia niezachowania zasady trwałości i zaistnienia znaczącej modyfikacji przyznane środki mogą być uznane za kwotę nienależnie wypłaconą i podlegają one procedurze korekty finansowej. Ta z kolei może prowadzić do konieczności zwrotu otrzymanych środków wraz z odpowiednio naliczonymi odsetkami.
Skutki nieprawidłowego prowadzenia projektu finansowanego ze środków unijnych
Nieprawidłowe prowadzenie projektu finansowanego ze środków unijnych, a dokładnie nieprzestrzeganie zasady trwałości projektu, prowadzi do wielu konsekwencji finansowych. Beneficjent środków unijnych może spodziewać się nawet zwrotu dotacji.
Za nieprawidłowość uznaje się jakiekolwiek naruszenie przepisu prawa wspólnotowego, wynikające z działania lub zaniechania podmiotu gospodarczego, które powoduje lub mogłoby spowodować szkodę w budżecie ogólnym Unii Europejskiej w drodze finansowania nieuzasadnionego wydatku z budżetu ogólnego (art. 2 pkt 7 rozporządzenia Rady (WE) 1083/2006). W tym kontekście szkoda w budżecie Unii Europejskiej jest rozumiana na dwa sposoby.
Wyróżnia się bowiem szkodę rzeczywistą, czyli środki z funduszy unijnych, które zostały nieprawidłowo wypłacone beneficjentowi. Istnieje również szkoda potencjalna – są to środki Wspólnoty, które mogłyby zostać nieprawidłowo wypłacone beneficjentowi, gdyby nieprawidłowość nie została wykryta.
W przypadku stwierdzenia lub podejrzenia wystąpienia błędów następuje wszczęcie postępowania administracyjnego lub sądowego na poziomie krajowym. Ma ono na celu stwierdzenie zamierzonego działania, w szczególności nadużycia finansowego. Jest nim jakiekolwiek celowe działanie lub zaniechanie naruszające interesy finansowe Wspólnot Europejskich w odniesieniu do wydatków.
Instytucje kontrolujące mają obowiązek ewidencjonować uchybienia i informować o nich odpowiednie instytucje krajowe i unijne.
Ponadto zobowiązane są wszcząć odpowiednią procedurę mającą za zadanie wyjaśnienie zaistniałej sytuacji i w rezultacie odzyskanie wydanych środków. Procedury te zależne są od charakteru wykrytej nieprawidłowości. Stąd konieczność zwrotu środków wraz z odsetkami za te elementy projektu, które podlegały niedozwolonej znaczącej modyfikacji.
