Rola jakości w innowacjach

Autor: Bartłomiej Zamostny
Data: 08-11-2014 r.

Jak w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości, w której innowacje gonią innowacje, a ich wdrażanie pozostaje skomplikowanym procesem, który wymaga wielokrotnego sprawdzenia, czy produkt rzeczywiście może ujrzeć światło dzienne i zacząć być oferowany klientom – jak w takiej sytuacji zapewnić jakość?

Celem innowacyjności jest z jednej strony maksymalizacja zysków osiąganych przez przedsiębiorstwo – z drugiej zaś strony zapewnienie klientom tego, czego oczekują, a nawet więcej. Jakość ma więc w tym procesie zasadniczego znaczenie. Brak zachowania wysokiej jakości na skutek na przykład pośpiechu może doprowadzić do sytuacji, w której na rynku pojawi się produkt niespełniający wszystkich oczekiwań klientów (lub – co gorsza – może okazać się groźny dla ich zdrowia lub życia).

 

Z tego płynie zasadniczy wniosek, że innowacyjność z punktu widzenia Klienta oraz firmy jest to ciągła zdolność organizacji do poszukiwania i wdrażania nowych rozwiązań w swoich produktach, przy zachowaniu najwyższej jakości zarówno samego procesu opracowywania innowacyjnych produktów, jak i jakości tych produktów (lub ich funkcjonalności). Takie zrozumienie roli jakości w innowacyjności oczywiście jest kolejnym argumentem za wdrożeniem w przedsiębiorstwie, chcącym uchodzić na innowacyjne, odpowiednich systemów procesów, procedur oaz narzędzi, których zadaniem będzie monitorowanie oraz wparcie w zapewnianiu jakości.

W kulturę organizacyjną takiej firmy należy wpleść właściwe podejście oraz nastawienie do innowacyjności połączonej z wysoką jakością, tylko w taki sposób możliwe będzie pozyskanie oraz zaangażowanie zapału i uwagi pracowników w celu wdrażania innowacyjnych rozwiązań przy zachowaniu najwyższej jakości.

Bartłomiej Zamostny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36102 )
Array ( [docId] => 36102 )