Blokada komputera – czy to na pewno policja

Autor: Kędra Przemysław
Data: 29-08-2012 r.

Próbujesz włączyć komputer, jednak zamiast znanego Ci pulpitu pojawia się komunikat informujący o zablokowaniu komputera, w związku z naruszeniem przepisów prawa. W dodatku w tle widnieje znaczek policji – zobacz kto za tym stoi i jak poradzić sobie z problemem.

Jeżeli podczas włączenia komputera widzisz komunikat ze znaczkiem policji informujący o tym, że zostałeś przyłapany na przestępstwie i jedynym wyjściem z sytuacji jest wpłacenie kwoty 500 złotych – nie daj się nabrać ! Jest to kolejny chwyt cyberprzestępców, którzy próbują w ten sposób wyłudzić od nas pieniądze.

Możemy skutecznie poradzić sobie z problemem, wystarczy włączyć komputer w trybie awaryjnym i usunąć szkodliwe oprogramowanie. W tym celu podczas uruchamiania komputera naciskamy klawisz F8 i w oknie zaawansowanych opcji rozruchu wybieramy pozycję "uruchom komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci".

W ten sposób uruchomimy system z podstawowym zestawem sterowników urządzeń, bez włączania zbędnych usług.

Po uruchomieniu systemu, przechodzimy do menu start -> uruchom i wpisujemy polecenie: msconfig. W zakładce uruchamianie, znajdujemy podejrzaną pozycję – najlepiej sugerować się tutaj lokalizacją (etykieta "Polecenie") i odznaczamy ją. Przy ponownym uruchomieniu komputera problem powinien zniknąć.

Jednak podejrzane oprogramowanie nadal przebywa w systemie, dlatego warto pobrać bezpłatny program MalwareBytes Anti-Malware i przeskanować za jego pomocą system (wykonujemy szybkie skanowanie, klikając przycisk "skanuj teraz"). Program wykryje podejrzane oprogramowanie i automatycznie je usunie.


Zobacz także:

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34202 )
Array ( [docId] => 34202 )

Array ( [docId] => 34202 )