Blokada komputera – czy to na pewno policja

Autor: Kędra Przemysław
Data: 29-08-2012 r.

Próbujesz włączyć komputer, jednak zamiast znanego Ci pulpitu pojawia się komunikat informujący o zablokowaniu komputera, w związku z naruszeniem przepisów prawa. W dodatku w tle widnieje znaczek policji – zobacz kto za tym stoi i jak poradzić sobie z problemem.

Jeżeli podczas włączenia komputera widzisz komunikat ze znaczkiem policji informujący o tym, że zostałeś przyłapany na przestępstwie i jedynym wyjściem z sytuacji jest wpłacenie kwoty 500 złotych – nie daj się nabrać ! Jest to kolejny chwyt cyberprzestępców, którzy próbują w ten sposób wyłudzić od nas pieniądze.

Możemy skutecznie poradzić sobie z problemem, wystarczy włączyć komputer w trybie awaryjnym i usunąć szkodliwe oprogramowanie. W tym celu podczas uruchamiania komputera naciskamy klawisz F8 i w oknie zaawansowanych opcji rozruchu wybieramy pozycję "uruchom komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci".

W ten sposób uruchomimy system z podstawowym zestawem sterowników urządzeń, bez włączania zbędnych usług.

Po uruchomieniu systemu, przechodzimy do menu start -> uruchom i wpisujemy polecenie: msconfig. W zakładce uruchamianie, znajdujemy podejrzaną pozycję – najlepiej sugerować się tutaj lokalizacją (etykieta "Polecenie") i odznaczamy ją. Przy ponownym uruchomieniu komputera problem powinien zniknąć.

Jednak podejrzane oprogramowanie nadal przebywa w systemie, dlatego warto pobrać bezpłatny program MalwareBytes Anti-Malware i przeskanować za jego pomocą system (wykonujemy szybkie skanowanie, klikając przycisk "skanuj teraz"). Program wykryje podejrzane oprogramowanie i automatycznie je usunie.


Zobacz także:

Kędra Przemysław

Opinie czytelników

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych użytkowników

Polecane artykuły

Zobacz także

Wzór Polityki Bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych

pobierz

Ochrona danych osobowych

pobierz

Porządkowanie danych w Excelu

pobierz

Polecamy

1323