Czy korzystasz z niepewnych haseł?

Data: 09-06-2017 r.

Wiele osób zupełnie beztrosko przyznaje się, że do wszystkich czynności w sieci wykorzystuje tylko jedno hasło. Wielu Internautów wybiera wygodę przed bezpieczeństwem. Nie jest to dobre rozwiązanie. Mamy lepsze. Można bardzo łatwo korzystać z bezpiecznych haseł, ale bez pogorszania komfortu. Przedstawiamy najlepsze bezpieczne propozycje haseł.

Klasykiem wśród najgorszych haseł w Polsce nadal pozostaje tradycyjne „123456“. Tak, to jest najbardziej popularne hasło zabezpieczające naszą tożsamość i pieniądze – w Internecie. Wiemy więc czego musimy się wystrzegać. - Nie ma stuprocentowej ochrony przed kradzieżą osobowości - twierdzi dyrektor Instytutu Hasso-Plattner (HPI) Christoph Meinel. - Jednak każdy, kto znajdzie swoje hasło na tej liście, powinien je możliwie szybko zmienić. Przedstawiamy Wam kilka najbardziej popularnych haseł, które jak łatwo się domyślić, są bardzo dobrze znane hakerom. Jeśli z nich korzystamy, zmieńmy je na lepsze – dużo lepsze.

 

Zapomnijmy wreszcie o wszystkich typowych kombinacjach klawiaturowych jak: qwerty, zaq12wsx, czy typowych zwrotach jak hello. Poznajcie listę typowych haseł, których należy się wystrzegać.

Większość haseł składa się z kilku znaków i łatwo można je odgadnąć. Te znane wszystkim, najpopularniejsze słowa znajdują się w każdym słowniku, co znacznie ułatwia hakerom pracę. - Wielu użytkowników nie ma świadomości, że kryminaliści zarabiają duże pieniądze na handlu skradzionymi tożsamościami oraz jakie to powoduje szkody - ostrzega Christoph Meinel.

Proste hasła = proste złamanie

Proste hasła sprawiają, że ich złamanie staje się dziecinnie łatwe. Jest to możliwe dzięki specjalnym programom, które posiadają słowniki najpopularniejszych zwrotów internetowych i kombinacji cyfr. Potrafią one wypróbować tysiące haseł w kilka sekund.

Traktujmy hasła dostępu jako osobiste klucze do usług internetowych: chronią one naszą skrzynkę mailową, konto w sklepie internetowym oraz dane w chmurze  - przed nieupoważnionym dostępem. Ponadto zabezpieczają one nasze oszczędności na kontach bankowych zarządzanych w sieci. Dlatego są one bardzo opłacalnym celem dla hakerów.

Oszuści w szczególności interesują się danymi logowania do bankowości internetowej. Jeżeli te dane dostaną się w ich ręce, to utrata naszych pieniędzy jest tylko kwestią czasu. Pewnie myślimy „mnie to nie dotyczy”… Lepiej zabezpieczyć się przed szkodą!

Jak uzyskać łatwe i bezpieczne hasła?

Dla każdego konta trzeba stworzyć nowe, niepowtarzalne hasło z co najmniej 8 znakami (a najlepiej użyć więcej znaków). Przy tym oprócz prostych sekwencji cyfr zabronione są wzory na klawiaturze i pojęcia powszechnie znane, a także imiona osób bliskich, znajomych, zwierząt domowych, sławnych ludzi oraz adres własny. Łatwe do zapamiętania a mimo to bezpieczne hasła uzyskuje się poprzez zdania do zapamiętania. Na przykład dla konta mailowego: „Każdego ranka o 8 sprawdzam moje konto e-mailowe”. Daje to: „Kro8smke-m”. Albo dla Amazonu: „Zakupy w Amazonie są możliwe 24 godziny na dobę“ co daje „ZwAsm24gnd“. Tego rodzaju hasła są niemożliwe do odgadnięcia przez hackerów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40456 )
Array ( [docId] => 40456 )