Czym sugerować się przy zakupie monitora

Data: 09-10-2012 r.

Komfort pracy przed komputerem w dużej mierze, zależy od zakupu dobrej jakości monitora. Na rynku znajdziemy wiele modeli monitorów różniących się masą parametrów – czym się różnią i jak wybrać coś dla siebie.

Wybór wielkości monitora

Pierwszy parametr, który widać na pierwszy rzut oka to rozmiar ekranu. Podobnie jak z wyborem telewizora, tutaj także istnieje możliwość zakupu większej, lub mniejszej przekątnej ekranu. Jeżeli monitor ma służyć domowym zastosowaniom, to nie powinniśmy przesadzać z wielkością przekątnej – monitor maksymalnie 21 calowy w zupełności wystarczy. Jeżeli myślimy o wykorzystaniu monitora na przykład do obróbki grafiki, możemy zdecydować się na większy ekran. Należy pamiętać, że wykorzystując monitor o dużej przekątnej ekranu będzie on pracował w wyższej rozdzielczości. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego układu graficznego, który będzie w stanie odtwarzać płynny obraz w zalecanej rozdzielczości. Jeżeli chodzi o proporcję boków ekranu wyrózniamy klasyczną 4:3, oraz proporcje obrazu panoramicznego 16:9. Na tę ostatnią warto zdecydować się, gdy monitor będzie służył również jako telewizor.

Wybór matrycy

Ceny monitorów zależą nie tyle od wielkości ekranu, ale od typu zastosowanej matrycy. To właśnie od technologii wykonania matrycy, zależy jakość obrazu, odwzorowanie kolorów, czy kąty widzenia. Najtańsze monitory posiadają matrycę NT, które cechują się dużą szybkością reakcji – nie występuje tutaj efekt smużenia. Dla osób zajmujących się grafiką, lepszym wyborem będzie zastosowanie matrycy IPS, która bardzo dobrze odwzorowuje kolory, zachowując szerokie kąty widzenia. Monitory posiadające matryce IPS, są stosunkowo drogie – dlatego dobrym wyborem może być matryca MVA. Dobre nasycnie kolorów, stosunkowo szybki czas reakcji matrycy, oraz szerokie kąty widzenia sprawiają, że są to matryce, które sprawdzą się zarówno podczas gier, oglądania filmów, ale także obróbki grafiki.

Typ monitora

Najstarsze (ale i najtańsze) modele CRT, znajdziemy głównie na aukcjach internetowych. Ich wadą są nie tylko duże gabaryty, ale także występowanie szkodliwego promieniowania, które niekorzystnie wpływa na wzrok. Obecnie najpopularniejszym typem monitorów są LCD, ze względu na płaską obudowę nie zajmują zbyt wiele miejsca. Co prawda nie odwzorowują tak dobrze kolorów jak ekrany CRT, ale emitują znacznie mniej szkodliwego promieniowania i są bardziej energooszczędne. Dużą popularnością cieszą się także monitory z wykorzystaniem podświetlenia diodami LED. Pozwalają one wyświetlać głęboką czerń, przy bardzo niskim poborze energii, są jednak droższe od monitorów LCD. Istnieją jeszcze monitory wykorzystujące technologię 3D. Trzeba pamiętać, że do wyświetlenia płynnego trójwymiarowego obrazu niezbędna jest wydajna karta graficzna. Dodatkowo długie korzystanie z okularów 3D, może męczyć wzrok.

Złącza i dodatkowe wyposażenie

Kupując monitor zwróćmy uwagę na ilość i rodzaj złącz, które posiadają. Coraz rzadziej można spotkać złącze D-Sub, zamiast niego wykorzystuje się złącza DVI, oraz HDMI. Część monitorów wyposażona jest dodatkowo w głośniki, a nawet port USB pozwalający podpiąć na przykład klawiaturę, lub myszkę.

Przemysław Kędra


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34248 )
Array ( [docId] => 34248 )