Ochrona przed (oszukańczym) darmowym oprogramowaniem

Data: 30-06-2017 r.

Coraz więcej darmowych programów podczas instalacji próbuje przemycić nam niepotrzebne: funkcje, narzędzia, rozszerzenia do przeglądarek. Razem z aktualizacją Creators Update Microsoft ma zamiar uciąć te praktyki. Można od razu ustawić, że tylko aplikacje ze sklepu Windows mogą otrzymać dostęp do komputera.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że wszystkie aplikacje znajdujące się w sklepie – co gwarantuje Microsoft - są w stu procentach czyste. W ten sposób Microsoft tworzy nowy, podstawowy mechanizm zabezpieczający przed zainstalowaniem szkodliwego oprogramowania. Działa to tak:

 

1. Otwieramy ustawienia kombinacją klawiszy Windows + I i klikamy w Aplikacje oraz Aplikacje i Funkcje. Na samej górze mamy wybór między dopuszczeniem aplikacji z dowolnych źródeł, ostrzeganiem przed instalacją aplikacji spoza sklepu i dopuszczaniem aplikacji tylko ze sklepu.

2. Jeżeli wybierzemy ostatnią pozycję, to podczas próby zainstalowania programu z innego źródła pojawi się komunikat ostrzegawczy, że instalacja nie jest możliwa. Jeżeli aplikacja jest dostępna w sklepie, to ostrzeżenie będzie zawierało odpowiedni przycisk pobierania. Polecamy ustawienie Ostrzegaj przed zainstalowaniem aplikacji spoza sklepu. Zwiększy to bezpieczeństwo naszego komputera, a instalację pożądanych programów można wówczas przeprowadzić ręcznie, klikając w Instaluj mimo ostrzeżenia.

Jeżeli jakiś program będzie chciał się zainstalować, to najpierw będziemy musieli udzielić na to zgody

Podsumowanie:

Jest to bardzo sensowna funkcja, ale te najważniejsze dla użytkowników programy nie są jeszcze dostępne do pobrania w sklepie. Microsoft musi jeszcze uzupełnić ofertę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40518 )
Array ( [docId] => 40518 )