Ulepszenie Creators Update

Data: 26-06-2017 r.

Aktualizacja Creators Update przyspiesza i ulepsza Twój komputer. Moja konfiguracja aktualizacji Creators Update jeszcze bardziej zwiększa prędkość i wygodę Windows 10. Dzięki niej można zwolnić prawie 20 GB przestrzeni na dysku.

Gdy zainstalujemy aktualizację Creators Update, to Windows 10 zapisuje poprzednią wersję łącznie z zainstalowanymi programami oraz ustawieniami i umieszcza ją w katalogu Windows.old na partycji systemowej. Przyczyna: Jeżeli stwierdzisz problemy z aktualizacją, to możesz kilkoma kliknięciami przywrócić starą wersję (Ustawienia > Aktualizacja i bezpieczeństwo > Przywracanie > Powróć do poprzedniej wersji > I gotowe).

Lecz gdy jesteśmy zadowoleni z aktualizacji Creators Update i po kilku dniach prób nie pojawią się żadne problemy, to można wykorzystać zajętą przestrzeń na inne dane. Jeżeli jednak spróbujmy skasować katalog Windows.old przy pomocy Eksploratora, to Windows 10 nie pozwoli na taką akcję. Lecz przy pomocy pewnego triku można się pozbyć tego katalogu. Do tego nie potrzeba nawet zewnętrznego programu, można to zrobić przy pomocy środków pokładowych. Magiczne słowo brzmi Oczyszczanie nośnika danych.

1. W tym celu należy otworzyć Eksplorator i kliknąć tu na Mój komputer i prawym przyciskiem myszy na dysk C:. W rozwijanym menu należy następnie kliknąć we właściwości, a w nowym oknie na wyczyść i następnie wyczyść dane systemowe.

2. Po kilku sekundach oczekiwania trzeba zaznaczyć dalsze kwadraciki takie jak kosz i pliki tymczasowe. Oprócz tego w tym miejscu pojawia się także wpis Poprzednie instalacje Windows, który również należy zaznaczyć. W moim przypadku dane te blokowały 18,2 Gigabajtów na moim dysku. Po kliknięciu w OK Windows kasuje niepotrzebne pliki i znów jest więcej miejsca na dysku.

Jak wyłączyć denerwującą reklamę i usunąć niepotrzebne aplikacje

Poza małymi początkowymi problemami z wyszukiwaniem programów przez pasek wyszukiwania Windows 10 z aktualizacją Creators Update pracował u mnie na kilku komputerach bez zastrzeżeń. Mimo to jedna sprawa bardzo mi przeszkadzała: niechciana reklama. Menu start na świeżo zainstalowanych systemach przypomina słup reklamowy. Tu standardowo znajduje się spora ilość aplikacji i reklam aplikacji, na czym cierpi przejrzystość. Podczas gdy nadmiarowe kafelki można usunąć kliknięciem prawego przycisku w kafelek i Odepnij od menu Start, to z reklamą nie jest to takie łatwe.

Aby jej się pozbyć, kliknij w Start, Ustawienia, Personalizacja i Start. Tu od razu przestaw przełącznik Wyświetlaj okazyjne propozycje w Menu "Start" na Wyłączony.

Poza tym kilka komputerów miało zainstalowane niepotrzebne aplikacje, które blokowały ponad 1 gigabajt miejsca na dysku. Pośród nich na przykład Netflix, Age of Empires Castle Siege, Candy Crush Saga i Facebook. Gdy chcemy pozbyć się takich rzeczy, to załatwimy to w Ustawieniach za pośrednictwem Aplikacji i Aplikacji i Właściwości. Tu zaznacz na liście w niepotrzebne aplikacje i wybierz Odinstaluj.

Na nowych systemach nawet Eksplorator plików otrzymał reklamy. Mianowicie Microsoft niektórym użytkownikom chce sprzedać abonament Office 365 z dyskiem OneDrive o pojemności 1 TB. Na szczęście to też można wyłączyć. W tym celu w Eksploratorze Windows trzeba kliknąć w plik i pod nim w Zmień opcje katalogu i wyszukiwania. W nowym oknie następnie trzeba przejść do zakładki Widok i usunąć haczyk z wpisu Wyświetlaj powiadomienia operatora synchronizacji. Po kliknięciu w OK reklama nie będzie już przeszkadzać.

Jak nigdy więcej nie sprzątać komputera z Windows 10

Dotychczas było to duży problem ze wszystkimi wersjami Windowsa: balast danych, który z czasem zaśmiecał dysk twardy i zmniejszał wydajność systemu. Aktualizacja Creators Update kończy tę uciążliwość. Na życzenie Windows 10 w regularnych odstępach będzie usuwać tymczasowe pliki i nawet dane z kosza. Nowa funkcja znajduje się w Ustawieniach po kliknięciu w System i pamięć. Ale uwaga: Nie wystarczy po prostu przesunąć suwak optymalizacji pamięci na pozycję włączony. Dodatkowo klikamy na Zmień zwalnianie przestrzeni na dysku. W nowym oknie przełącznik ustawiamy na Wyłączony. Dzięki temu zapobiegniemy automatycznemu usuwaniu plików przez Windows 10, które od 30 dni znajdowały się w koszu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40493 )
Array ( [docId] => 40493 )