Pełna moc komputera - jak wykryć hamulce w systemie

Data: 05-05-2017 r.

U wielu użytkowników Windowsa widoczne są podobne problemy: spowolnienie pracy oraz płynności działania komputera. Na szczęście narzędzie Windowsa „Monitor zasobów" pomoże wykryć przyczynę spadku wydajności. Może nią być zbyt duże obciążenie dysku, przeciążenie procesora lub też za mała pamięć operacyjna. Sprawdźmy.

W nowym komputerze z systemem Windows zwykle wszystko działa sprawnie: komputer uruchamia się szybko, programy są od razu dostępne. Z upływem czasu przeważnie sytuacja się zmienia. Wtedy na efekt każdego działania trzeba czekać trochę dłużej. Przyczyn takiego spowolnienia może być wiele: problem może być po stronie sprzętu, albo też komputer może być po prostu za słaby?

 

W diagnozie pomocne są narzędzia, których dostarcza sam Windows 10.

Dzięki nim można szybko wykryć, co kryje się za pogorszeniem wydajności i stabilności. Objaśniamy, jak zastosować środki autonaprawy dostępne w systemie.

Monitor zasobów

Monitor zasobów to narzędzie, które pozwala dogłębnie przetestować nasz komputer. Jest to po prostu ulepszony niegdysiejszy manager zadań. Aby go uruchomić trzeba w polu wyszukiwania (kliknąć w lupę na pasku po lewej) wpisać resmon i wcisnąć Enter.

Monitor zasobów jest podzielony na pięć rejestrów. Na pierwszym widać przegląd czterech najważniejszych komponentów, a klikając w zakładki: CPU (procesor), pamięć operacyjna, nośniki danych i sieć – otrzymujemy dokładne informacje o tych obszarach. W lewej połówce okna pod każdą zakładką widzimy różne części menu, które dla lepszej przejrzystości nie są wyświetlane w całości. Po kliknięciu w mały symbol strzałki po prawej stronie oznaczeń Windows 10, otwieramy kolejne elementy. W kolumnach znajdują się dane pomiarowe.

Wskazówka: po prawej w oknie znajduje się widok poszczególnych komponentów w czasie rzeczywistym (ostatnie 60 sekund) w postaci wykresu liniowego. Jeżeli chcemy go powiększyć, to klikamy w Widok i wybierz w rozwijanym menu na pożądany format. Linie pojedynczego widoku pokazują wartości różnych wskaźników mocy, na przykład obciążenie procesora. W niektórych wskaźnikach dodatkowo znajduje się niebieska linia, która symbolizuje inny wskaźnik mocy. To, które wskaźniki są wyświetlane, widać po opisach w polach nagłówków danej części w lewym oknie.

Programy zużywające najwięcej mocy

Komputer zwalnia, albo dysk ciągle pracuje? Odpowiedzialne za to mogą być programy, które pracują w tle. Jak je znaleźć? Uruchamiamy monitor zasobów, tak jak wyjaśnione zostało wcześniej (wpisujemy resmon w lupę na pasku). Dzięki temu będzie można stwierdzić, które programy obciążają komputer.

Programy spowalniające znajduje się w następujący sposób. Należy kliknąć na zakładkę Nośniki danych i następnie na Aktywność nośników danych oraz na kolumnę Całość. Pierwszy wpis w kolumnie Proces w największym stopniu obciąża dysk. Jeżeli jest to program, z którego akurat nie korzystamy, to zatrzymajmy go prawym przyciskiem myszy i kliknięciem w odpowiednie polecenie. W tym przypadku będzie to: zakończ proces.

To, który program wykorzystuje najwięcej zasobów procesora, widać w ten sam sposób po kliknięciu na zakładkę CPU i kolumnę CPU.

Rada: jak przy pomocy monitora zasobów przygotować raport sprzętu i oprogramowania

Monitor systemu (Perfmon.exe) w zależności od parametrów startowych („/noelev", „/rel", „/res", „/report" i „/sys") umożliwia przeprowadzenie różnych procesów. Jeżeli chcemy przeprowadzić analizę komputera, to parametr „/report" dostarczy szczegółów o niezawodności systemu i mocy systemowej. W tym celu Windows w trwającym niecałe 60 sekund teście sprawdzi sprzęt i inne komponenty systemu.

Test przeprowadza się następująco: należy jednocześnie kliknąć na przycisk Windows + R. Następnie w polu dialogowym polecenia Wykonaj wpisać polecenie Perfmon /report i wcisnąć Enter. Po kilku sekundach otrzymamy wyczerpującą analizę dotyczącą sprzętu i oprogramowania, sterowników, sieci oraz programów uruchamianych automatycznie.

Uwagę należy poświęcić zwłaszcza ostrzeżeniom bezpieczeństwa podświetlonym na czerwono (o ile takowe istnieją). Poza tym Windows 10 dostarcza pomocnych wskazówek dotyczących wyników diagnozy w celu usunięcia ewentualnych problemów. Przez kliknięcie w Plik raport można też wysłać mailem lub wydrukować.

Czy wystarcza pamięci operacyjnej?

Za pomocą prostego testu można sprawdzić, czy nasz komputer ma wystarczającą ilość pamięci operacyjnej. W tym celu trzeba przejść w monitorze zasobów do zakładki pamięć operacyjna. Na podstawie wykresu słupkowego widać, jak mocno jest ona wykorzystywana. Kolory szary, zielony i pomarańczowy pokazują zajętą pamięć, a granatowy i błękitny jeszcze dostępną pamięć RAM. Gdy pamięć jest prawie całkowicie wykorzystywana, to należy pomyśleć o jej rozszerzeniu. W praktyce wygląda to tak, że gdy nasz komputer ma za mało pamięci operacyjnej, to musi tymczasowo przechowywać dane na dysku twardym komputera - ten jednak pracuje nawet 100 razy wolniej od pamięci operacyjnej. Więc to spowalnia komputer.

W moim komputerze brak pamięci operacyjnej nie stanowi kłopotu, jak widać po niebieskiej kolumnie. Nie ma co się dziwić, w końcu ma 16 gigabajtów pamięci.

Podsumowanie

Często przyczyną wolnego tempa pracy jest jakiś błąd w programie. Po znalezieniu danej aplikacji – spowalniającej system, należy ją usunąć i ponownie zainstalować. Po tej operacji komputer powinien znowu zacząć sprawnie pracować.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40309 )
Array ( [docId] => 40309 )