Poczta firmowa w prywatnych celach

Data: 21-10-2013 r.

Służbowa skrzynka e-mail jest własnością pracodawcy i ma on prawo kontrolować sposób korzystania z niej. Używanie służbowego konta pocztowego do celów prywatnych odbywa się najczęściej z firmowego komputera, co oznacza wykorzystanie służbowego sprzętu w celach prywatnych.

Pracodawca, zakładając pracownikowi firmowe konto pocztowe, powinien jasno określić, czy wykorzystywanie go do celów prywatnych jest zabronione. Taki zapis może znaleźć się w regulaminie pracy czy osobnym oświadczeniu podpisanym przez pracownika.


Ponieważ Sąd Najwyższy orzekł, że w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego pracownika z powodu wykorzystywania przez niego służbowego sprzętu do celów prywatnych, nie może być jednorazowe zdarzenie. Tak więc przed podjęciem decyzji o skierowaniu przeciwko pracownikowi kroków prawnych należy zgromadzić odpowiedni materiał dowodowy. Dowody powinny wskazywać na długotrwały (tj. powtarzający się) charakter naruszeń. Mogą nimi być logi serwera, zrzuty ekranu komputera czy same wiadomości e-mail.

W kolejnym wyroku Sąd Najwyższy zauważył, że korzystanie przez pracownika z firmowego oprogramowania w celu osiągnięcia korzyści w ramach własnej działalności gospodarczej, niezwiązanej ze stosunkiem pracy, jest „ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowników”. Oznacza to, że pracownik może zostać zwolniony w trybie natychmiastowym. W większości przypadków warto jednak rozważyć rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem. Wówczas łatwiej jest udowodnić istnienie podstawy do wypowiedzenia umowy, jaką jest niestosowanie się do poleceń pracodawcy. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest więc łatwiejsze dla pracodawcy, ale i bardziej kosztowne ze względu na okres wypowiedzenia. Zapobiega jednak skierowaniu sprawy na drogę sądową.


Tagi: komputer

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34297 )
Array ( [docId] => 34297 )