Telefon służbowy - rozliczenie z pracownikiem kosztów rozmów służbowych

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 10-09-2012 r.

Telefon komórkowy jest niezbędnym narzędziem pracy praktycznie w każdym zawodzie. Może jednak kwestią sporną na linii pracodawca – pracownik. Jak rozliczać z pracownikiem koszt jego rozmów służbowych? Kto powinien za nie płacić?

Jasno ustalone zasady

Podstawą braku nieporozumień dotyczących rozliczania kosztów służbowych rozmów telefonicznych jest jasne ustalenie zasad tego procesu na samym początku współpracy. Odpowiednia informacja na ten temat powinna być zawarta w warunkach zatrudnienia. Określenie, czy pracownik ma korzystać z telefonu służbowego czy prywatnego, jak też wskazanie podstaw do rozliczeń rozmów telefonicznych z pewnością zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu.

Telefon służbowy czy telefon prywatny?

Mogłoby się wydawać, że idealnym rozwiązaniem problemu jest wręczenie pracownikowi telefonu służbowego. Jednak nie zawsze jest on gwarantowany przez pracodawcę. Niekiedy też pracownicy preferują korzystanie ze swojego prywatnego unikając posiadania dwóch komórek, co jest z reguły dosyć niewygodne.

Jeżeli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, powinieneś ustalić zasady rozliczania jego kosztów. Poza tym wyposażenie personelu w telefon służbowy również nie zwalnia Cię od obowiązku kontroli przeprowadzanych rozmów.

Biling rozwiązaniem idealnym

Bez względu na to, czy do rozmów zawodowych wykorzystywany jest telefon służbowy czy prywatny, biling stanowi doskonałą podstawę do wykonywania rozliczeń za koszt rozmów. Mogłoby się wydawać, że w przypadku posiadania telefonu służbowego jest to zbędne. Oczywiście, że tak, jednak pod warunkiem, że powierzona komórka będzie wykorzystywany jedynie i wyłącznie do rozmów o charakterze zawodowym. Jednak wiele osób wykorzystuje ją także do wykonywania rozmów prywatnych. Pokrywanie ich kosztów nie jest obowiązkiem pracodawcy.

Wykaz połączeń, udokumentowany przez biling, stanowi solidną podstawę do rozliczenia kosztów rozmów z pracownikiem. Ciebie jako pracodawcę uchroni również przed dodatkowymi wydatkami związanymi z prywatnym życiem swoich pracowników.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34225 )
Array ( [docId] => 34225 )