Co zrobić z telefonem służbowym podczas urlopu

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 16-07-2012 r.

Telefon służbowy jest coraz częściej spotykanym narzędziem pracy. Pracodawcy, chcąc mieć stały kontakt ze swoimi podwładnymi, udostępniają im telefon w celach służbowych. Czy zawsze masz obowiązek go odbierać? Co możesz zrobić ze służbowym telefonem na urlopie?

Prawo do odpoczynku

Idąc na urlop, korzystasz z własnego prawa do odpoczynku. Od Ciebie zależy, jak spędzisz ten czas. Pracodawca nie może w żaden sposób ingerować i przeszkadzać Ci w relaksie. Dlatego też nie masz obowiązku odbierania służbowych telefonów podczas urlopu. Fakt, że posiadasz telefon służbowy, nikogo nie uprawnia do zakłócania Ci spokoju. Tym bardziej, że kilka dni odpoczynku należy się każdemu pracownikowi.

Biorąc urlop, nie pozostajesz do dyspozycji swojego pracodawcy. W związku z tym nie masz obowiązku wywiązywania się w tym czasie z żadnych służbowych obowiązków, łącznie z prowadzeniem służbowych rozmów telefonicznych.

Pełna dyspozycyjność

Niektóre zawody (np. powiązane z branżą IT czy z praca w mediach) wymagają od zatrudnionego pełnej dyspozycyjności. Tego rodzaju pracownik, w celu ułatwienia kontaktu, otrzymuje nie tylko służbowy telefon, ale również komputer czy samochód. Jednak, czy charakter wykonywanego zawodu uprawnia pracodawcę do zakłócania odpoczynku podczas urlopu?

Zasady organizacji urlopu zależą w dużym stopniu od warunków umowy, jaka została zawarta między pracodawcą a pracownikiem. Jeżeli wykonujesz zawód, który wymaga dużej dyspozycyjności, powinieneś zaproponować swojemu pracodawcy ścisłe określenie swoich obowiązków wobec niego w sytuacjach, kiedy nie będziesz pozostawał bezpośrednio do jego dyspozycji. W ten sposób z pewnością łatwiej będzie uniknąć ewentualnych nieporozumień wynikających z niedostępności pracownika podczas urlopu.

Przedterminowe zakończenie urlopu

Telefon służbowy może skutecznie przerwać Twoje wakacje tylko w jednym przypadku: kiedy w Twojej firmie miała miejsce nieprzewidziana sytuacja i Twoja obecność jest konieczna do normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pracodawca może Cię poinformować o konieczności skrócenia urlopu nie tylko za pośrednictwem służbowego telefonu, ale również mailowo czy nawet listownie.

Odmowa zakończenia urlopu w takich przypadkach może grozić Ci nałożeniem służbowej sankcji wobec Twojej osoby. We wszystkich innych przypadkach odbieranie telefonów służbowych podczas urlopu zależy jedynie od Twojej dobrej woli i nie może być wymagane przez pracodawcę.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26466 )
Array ( [docId] => 26466 )