Więcej miejsca dla ikon na pulpicie Windows

Data: 23-10-2013 r.

Mimo że ikony w systemach Windows Vista i 7 wyglądają dużo lepiej niż w poprzednich wersjach Windows, to jednocześnie zajmują dużo więcej miejsca na pulpicie. Przy intensywnej pracy nie trzeba wiele czasu, aby zapełnić ikonami cały pulpit. Wtedy nowe elementy przestają się mieścić na ekranie.

W dodatku niepotrzebnych ikon można pozbyć się jedynie ręcznie, ponieważ Microsoft zrezygnował z Kreatora oczyszczania pulpitu, dostępnego w Windows XP. Chcąc zapewnić sobie więcej przestrzeni dla ikon, można skorzystać z darmowej (do zastosowań domowych) aplikacji DexBox, pozwalającej tworzyć wirtualne pulpity. Program można pobrać ze strony www.dexpot.de/index.php?id=download.

W przeciwieństwie do innych programów tego typu, DexBox może przechowywać odrębne ikony dla każdego z wirtualnych pulpitów. Wcześniej trzeba jednak zaznaczyć w ustawieniach programu pole Dostosuj ikony pulpitu w menu Przełączanie pulpitów.

Dobry i szybki sposób na pozbycie ikon to tworzenie co pewien czas folderu na nieużywane skróty pulpitu, które dodawane są często przy instalowaniu programów.

Inne wyjście, które również nie wymaga instalacji żadnej aplikacji, to zmiana kilku ustawień systemu Windows, które dotyczą odległości pomiędzy ikonami w pionie i poziomie oraz samego rozmiaru ikon. Żeby zmienić te ustawienia:

    1. Kliknij puste miejsce pulpitu, a później z menu wybierz Personalizuj.

    2. W oknie Personalizacja kliknij kolejno Kolor okna/Zaawansowane ustawienia pulpitu.

    3. W polu Element ustaw pozycję Rozmieszczenie ikon (pionowe). Jako wartość podaj liczbę mniejszą niż domyślna, przykładowo 28.

    4. W następnej kolejności kliknij w tym samym miejscu Rozmieszczenie ikon (poziome), wybierając przykładowo wartość 50.

  • Zapisz zmiany, klikając przycisk OK. Odstępy pomiędzy ikonami pulpitu zostaną zmniejszone, przez co zyskasz dla nich więcej przestrzenie.

  • W następnej kolejności kliknij pulpit lewym przyciskiem myszy i przytrzymaj klawisz [Ctrl]. Pokręć środkowym przyciskiem myszy (tzw. rolką), aby dostosować rozmiar ikon.

Rafał JanusZobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34300 )
Array ( [docId] => 34300 )