Wykres z osią poziomą jako skalą wartości

Data: 15-11-2013 r.

Manewrowanie osiami wykresu może znacznie poprawić jego czytelność. Niekiedy specyfikacja danych wymaga stosowania wręcz niestandardowych rozwiązań, aby uzyskać prezentację, która spełni Twoje potrzeby.

W arkuszu masz zestawienie kosztów ogrzewania kilkunastu domków jednorodzinnych i chciałbyś te dane przedstawić na wykresie. Specyfika danych wymaga, aby oś X była w skali wartości, a nie jako kolejne etykiety danych. Idealny wykres powinien na osi Y zawierać koszty ogrzewania, a na osi X powierzchnię w metrach kwadratowych. Jak to zrobić?

Rys. 1. Zestawienie rocznych kosztów ogrzewania domów

Rys. 2. Wykres niezgodny z oczekiwaniami - oś X nie jest skalą wartości

Aby oś pozioma była w skali wartości, musisz zmienić typ wykresu na Punktowy. W przypadku innych typów na osi X mogą się znajdować jedynie etykiety.

Aby zmienić typ wykresu:

1. Zaznacz wykres i wybierz polecenie menu Wykres/Typ wykresu (w Excelu 2007/2010: na karcie Narzędzia wykresów/Projektowanie, w grupie poleceń Typ wybierz polecenie Zmień typ wykresu).

2. W oknie z typami wykresów na liście kategorii po lewej stronie wybierz XY (Punktowy), a po prawej stronie wskaż odpowiedni rodzaj wykresu.

Rys. 3. Zmiana typu wykresu

Rys. 4. Zmiana typu wykresu w Excelu 2007

Wskazówka

W przypadku wykresu punktowego domyślne ułożenie linii prowadzących pomiędzy punktami jest często nieuzasadnione, dlatego zalecane jest stosowanie wykresu punktowego zawierającego same punkty danych.

Po tej zmianie wartości na osi X będą skalowane w metrach kwadratowych, co znacznie ułatwi analizę kosztów ogrzewania dla tych budynków.

Rys. 5. Wykres po zmianie typu na Punktowy


Tagi: excel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34326 )
Array ( [docId] => 34326 )

Array ( [docId] => 34326 )