Cena promocji w internecie

Data: 02-12-2012 r.

Ile trzeba wydać na wypromowanie e-sklepu w sieci. Mało kto podaje tzw. widełki dotyczące kosztów promocji w internecie – my je znamy i podajemy.

To nie mit: reklama naprawdę jest dźwignią handlu. Powinni o tym wiedzieć szczególnie przedsiębiorcy działający w internecie. Jak jednak rozeznać się, ile mniej więcej może kosztować kampania promocyjna w sieci?

Cena zależy od celu

Rzadko która agencja interaktywna podaje tzw. widełki. Zwykle nakłady na marketing w firmach są wprost proporcjonalne do ich przychodów i zależą od mnóstwa czynników – a przede wszystkim od celów.

Widełki

Jakub Mąderek z firmy Nexus Interactive zdecydował się uchylić rąbka tajemnicy i podać ile mniej więcej pieniędzy trzeba przeznaczyć na promocję e-sklepu w internecie: – Można założyć na początek – według moich obserwacji i praktyki klientów – że pierwsze 3 miesiące wymagają budżetu na poziomie 1,5 tys. zł miesięcznie. Kolejny kwartał – po ok. 3-4 tys. zł, a następnie po ok. 6-8 tys. zł, oczywiście przy sprzedaży przekraczającej w skali miesiąca 100 tys. zł.

Nakłady a sprzedaż

Generalnie utarło się, że w sieci kalkuluje się handlować, jeżeli marża sprzedawcy wynosi od ok. 10-15 proc. Ile zatem pieniędzy należałoby na stałe zarezerwować na promocję w internecie? Jakub Mąderek radzi: Warto na marketing przeznaczać ok. 5 proc. własnego budżetu. Chyba, że w danej branży sklepy „pracują” na np. 3 proc. marży, wówczas jest to odpowiednio mniej.

Bez względu jednak, czy przedsiębiorca zdecyduje się wypromować w internecie swoją ofertę przez fachowców, czy zadziała sam metodami chałupniczymi (np. rozsyłając linki wśród znajomych na Facebooku) – jedno jest pewne: bez promocji, nikt nie dowie się, że w ogóle jego oferta gdzieś tam w internecie istnieje.

Opracowanie redakcyjne: Honorata Krzyś

źródło: Strategie Biznesu nr 2, e-Marketing


Zobacz także:


Tagi: reklama

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25612 )
Array ( [docId] => 25612 )