Jak kryzys przekuć w sukces

Data: 25-12-2012 r.

Czyli odwracanie kota ogonem. Bo jakże inaczej nazwać działania firmy, która nie dość, że z kryzysowej sytuacji wyszła obronną ręką, to jeszcze wykorzystała szum, jaki wokół niej powstał i z sukcesem wypromowała swój pozytywny wizerunek. To trzeba umieć

Zwykle skuteczna reakcja firmy pozwala jej przede wszystkim odbudować dawną pozycję. Jednak w wersji idealnej, może nawet wpłynąć na jej wzmocnienie i odniesienie przez firmę prawdziwego wizerunkowego sukcesu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zwykle kryzysy niosą w sobie spory potencjał.

Jak to zrobić

Podstawą jest, po pierwsze: trafna ocena sytuacji. Po drugie: umiejętność przewidywania wypadków. I wreszcie, po trzecie: postępowanie zgodnie z przyjętą zawczasu strategią. Owa strategia powinna uwzględniać nie tylko przyznanie się do błędu oraz przeprosiny, ale także powtarzanie do upadłego komunikatów, które pokazują, co firma zrobiła, by zaradzić bieżącej sytuacji, jakie kroki poczyniła, by zadośćuczynić pokrzywdzonym, a także aby zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.

I tu właśnie jest pies pogrzebany – a raczej kot, do „odwrócenia ogonem”. Otóż podczas ogłaszania komunikatów, podawania oświadczeń, przedstawiciele firmy mogą umiejętnie przemycać treści, które budują pozytywny wizerunek firmy. Warunek jest jeden: powinno to się odbywać niepostrzeżenie dla otoczenia, niejako mimochodem, wypływać między wierszami, jakby niezamierzenie, przypadkiem.

Trzeba to robić z wyczuciem i inteligentnie, żeby nie przesadzić. Ponieważ, gdy otoczenie zwęszy, że firma usiłuje na tragedii zbić wizerunkowy kapitał, pożre ją na przystawkę. Tutaj nie ma co improwizować ani eksperymentować na żywym organizmie. Najlepiej posiłkować się fachowcami – choćby doświadczonymi agencjami do spraw Public Relations

Z drugiej strony warto zauważyć, że umiejętność przewidywania zagrożeń może nie tylko stłumić kryzys w zarodku, ale i eliminować słabości firmy. To z kolei bezpośrednio przekłada się na wzrost jej konkurencyjności i ponownie daje szanse na sukces. Bywa więc, że firma, która umiała dobrze zarządzać kryzysem, wyszła z niego silniejsza i mądrzejsza o kolejne doświadczenie.

Zapobiec nieuniknionemu

Popularne powiedzenie głosi, że wszystkie istniejące przedsiębiorstwa i organizacje można podzielić na te, które kryzys już przeszły oraz takie, które mają go jeszcze przed sobą. To, że kryzys już kiedyś wystąpił, nie oznacza, że się nigdy nie powtórzy. Strategiczne znaczenie dla funkcjonowania i przetrwania każdej organizacji ma zatem odpowiednie przygotowanie się na taką ewentualność. Jedynie to warunkuje późniejszy sukces. Tymczasem kierownictwo większości firm poświęca dużo czasu i pieniędzy na spotkania handlowe, motywowanie pracowników etc., pomijając zagadnienia dotyczące tego, co robić, gdy sprawy pójdą źle. Mało kto jest na tyle ostrożny, by przejmować się kryzysem, póki nie ugrzęźnie w nim po uszy. A przecież stosunkowo łatwo jest sporządzić listę prawdopodobnych negatywnych zdarzeń i się na nie przyszykować. Zwykle kryzysy są wynikiem błędów menedżerów i rozwijają się stopniowo. Dlaczego więc tak mało osób robi cokolwiek, by zapobiec nieuniknionemu?

oprac.: H. K.

źródło: Strategie Biznesu nr 1, Komunikacja kryzysowa


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 25615 )
Array ( [docId] => 25615 )

Array ( [docId] => 25615 )