Nie oszczędzaj na marketingu w e-commerce

Data: 26-12-2012 r.

Fachowcy ostrzegają przedsiębiorców z branży e-commerce: marketing to jest to, na czym w sieci nie wolno oszczędzać.

Sklep internetowy może mieć niepełną ofertę, może mieć niezbyt rozbudowany wachlarz opcji płatności za towar, oprogramowanie ździebko kulejące, które wymaga więcej ręcznej pracy, choć sporo z niej można by zautomatyzować.

Ale są dwie rzeczy w e-commerce, na których po prostu nie opłaca się oszczędzać: jakość obsługi klienta oraz marketing.

Głos eksperta

O to, co jest ważne w e-commerce oraz na co nie warto żałować pieniędzy, zapytaliśmy eksperta – Jakuba Mąderka z Agencji Nexus Interactive. Odpowiedział błyskawicznie, bez wahania: – Na marketingu. I dodał: – To częsty błąd największych sklepów, których założyciele zainwestowali mniejsze lub większe pieniądze w sprzęt, oprogramowanie, a oszczędzili na marketingu. Nawet byle jaki sklep z dobrym marketingiem, sprzedaje więcej, niż najlepszy sklep bez marketingu. Absolutnie nie można oszczędzać na wydatkach na reklamę, bo to się źle kończy. Choć trzeba się liczyć z tym, że w początkowym okresie efekty inwestycji będą niewielkie, zanim sklep się przyjmie w sieci i nazbiera opinie.

Marketing kołem zamachowym handlu

Nie sztuką jest uruchomić sklep internetowy, za to zacząć na nim zarabiać – już tak. Żeby zysk się ziścił, potrzebni są klienci. By ich pozyskać, najpierw trzeba do nich dotrzeć. Jak? Rozkręcając swój e-commerce dzięki skutecznemu marketingowi. Nie ma co polegać wyłącznie na intuicji, ani iść za tłumem – inwestując w te formy reklamy, co inni.

Należy stworzyć taką strategię marketingową (a posiada ją średnio zaledwie co piąty przedsiębiorca), która będzie najlepiej dostosowana do celów danej firmy, specyfiki biznesu oraz klientów.

Każda wydana złotówka na marketing powinna się zwrócić. Żeby stwierdzić, czy tak jest, przedsiębiorcy z branży e-commerce mają do dyspozycji szereg narzędzi analitycznych. Choćby statystyki strony, które m.in. pozwalają śledzić profil kupującego oraz prawidłowości w sprzedaży określonych produktów lub ich kategorii (np. która grupa produktów przynosi największy zysk, która sprzedaje się sezonowo itd.). Właściwa interpretacja statystyk pozwoli przedsiębiorcy uniknąć nietrafionych inwestycji lub – gdy trzeba – zmodyfikować ofertę. I zarabiać!

oprac.: H. K.

źródło: Strategie Biznesu nr 2, e-commerce


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

U mnie początki prowadzenia esklepu były bardzo ciężkie... Dopiero gdy zrozumiałem, że działania marketingowe są niezbędne, to powoli wszystko szło do przodu. Zdałem sobie sprawe, że istnieją narzędzia marketingowe, które nie są bardzo kosztowne, a przy tym są niezwykle skuteczne - u mnie jest to marketing smsowy, który prowadzę od roku poprzez platformę playsms.pl.

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25618 )
Array ( [docId] => 25618 )