Big Data a ochrona danych osobowych

Data: 22-05-2014 r.

Big Data to zbieranie, przetwarzanie, dokładne analizowanie i przedstawianie danych w formie, która pozwoli stworzyć profil pewnej sytuacji czy człowieka. Chodzi tu o badanie przez firmy pewnych zjawisk w oparciu o wszelkie możliwe do pozyskania informacje.

Na przykład klient sieci sklepowej zbierającej dane w oparciu o Big Data powinien się liczyć z tym, że kamery i mikrofony w sklepie pozwolą dotrzeć do niego z celniej dopasowaną ofertą marketingową, uwzględniającą to jak się ubiera czy o czym rozmawia z towarzyszem zakupów.

To czy takie działanie jest legalne zależy od wielu rzeczy. Podstawowe znaczenie ma źródło pozyskiwania danych. Nie ma problemu jeżeli informacje pochodzą od samego klienta, który dostarcza je wyraziwszy wyraźną zgodę na ich przetwarzanie. Jeżeli dane pochodzą od innego podmiotu to ich nabycie powinno nastąpić na podstawie umowy a zbywca danych powinien był wcześniej uzyskać zgodę klienta na sprzedaż jego danych podmiotom trzecim.

Firmy mogą także dokonywać takiego tzw. profilowania gdy jest to niezbędne dla wykonania umowy albo wykonania uprawnień przysługujących administratorowi danych osobowych. Rzadsze przypadki to te gdy tworzenie profilu służy samej osobie, której dane dotyczą (np. gdy petent urzędu otrzyma dokładniejsze wskazówki dot. załatwienia jego spraw).

Decydując się na Big Data należy pamiętać, że w dalszym ciągu dane powinny być gromadzone tylko w takim zakresie w jakim jest to dozwolone na gruncie art. 23 ustawy o ochronie danych osobowych. Niewykorzystane dane najlepiej natychmiast i nieodwracalnie usuwać aby ograniczyć ryzyko przekroczenia dozwolonego zakresu ich przetwarzania.

Marcin Sarna, radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34931 )
Array ( [docId] => 34931 )