Jawny rejestr administratorów bezpieczeństwa administracji już działa

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 29-01-2015 r.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uruchomił elektroniczną wersję jawnego rejestru administratorów bezpieczeństwa informacji. Obowiązek prowadzenia takiego rejestru nałożyła na GIODO nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych, która weszła w życie 1 stycznia 2015 r.

Rejestr ABI zawiera informacje o powołanych przez administratorów danych i zarejestrowanych u Generalnego Inspektora administratorach bezpieczeństwa informacji. Jest on dostępny pod adresem: http://egiodo.giodo.gov.pl. Za pomocą tej platformy można będzie również przesłać drogą elektroniczną wniosek do GIODO o wpis lub aktualizację zawartych w rejestrze informacji.

 

Dostęp do rejestru ma każdy. Jednak nie zobaczymy w nim pełnych danych ABI. Na stronie e-giodo będzie widoczne tylko jego imię i nazwisko oraz adres, numer regon i nazwa administratora danych, przez którego został powołany. Wgląd w pełne dane osobowe, czyli numer PESEL oraz nazwę i numer dokumentu tożsamości, zgłoszonego administratora bezpieczeństwa informacji będzie miał tylko Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Obowiązek prowadzenia takiego rejestru nałożyła na GIODO znowelizowana ustawa o ochronie danych osobowych. Zgodnie z nią administrator danych może powołać administratora bezpieczeństwa informacji i zgłosić go do rejestru. Jeśli zdecyduje się na taki krok, to będzie m.in. zwolniony z obowiązku rejestracji zbiorów przetwarzanych przez siebie danych zwykłych w GIODO.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje też rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 10 grudnia 2014 r., które zawiera wzory zgłoszenia powołania i odwołania ABI do GIODO. Korzystając z nich można zarejestrować swojego administratora bezpieczeństwa informacji w GIODO.

Rejestr został uruchomiony 26 stycznia 2015 r. Na razie umożliwia jedynie dostęp do rejestru ABI. Kolejnymi etapami jego rozbudowy będą funkcjonalności, które pozwolą przekazywać wnioski o wpis, aktualizację lub wykreślenie ABI drogą elektroniczną z wykorzystaniem platformy ePUAP.

Źródło:

GIODO

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36466 )
Array ( [docId] => 36466 )