Jest nowy GIODO

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 10-04-2015 r.

Nowy Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych została Edyta Bielak-Jomaa. Na posiedzeniu Sejmu jej kandydaturę poparło 236 posłów. Tym samym został obsadzony wakat na tym stanowisku, związany z odejściem Wojciecha Wiewiórowskiego, który trwał od listopada 2014 roku.

Dr Edyta Bielak-Jomaa była kandydatką klubu Platformy Obywatelskiej, jednak sama nie jest związana z żadną partią polityczną. Do tej pory pracowała na Uniwersytecie Łódzkim m.in. jako adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji (od 2003 r.). Od 2012 r. jest kierownikiem Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2013 r. jest kierownikiem Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją oraz członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Pracy.

W swojej pracy zajmowała się kwestiami prawa pracy, równego traktowania i ochrony danych osobowych. Na koncie ma też szereg publikacji poświęconych m.in. kwestii ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania dotyczą przede wszystkim ochrony danych osobowych w kontekście prawa pracy. Zajmowała się m.in. tematyką ochrony danych osobowych osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Merytorycznie jest więc przygotowana do pełnienia funkcji GIODO.

Jednak trzeba przyznać, że nie ma żadnego doświadczenia w zarządzaniu dużymi zespołami ludzi i w pracy w administracji – o czym sama mówiła chociażby podczas obywatelskiego przesłuchania zorganizowanego przez Fundację Panoptykon we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i INPRIS – Instytutem Prawa i Społeczeństwa.

O fotel Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych ubiegał się także Sylweriusz Marcin Królak zgłoszony przez klub poselski Sojuszu Lewicy Demokratycznej i posłów niezrzeszonych. Jego kandydaturę poparło jednak tylko 39 posłów.

Źródło:

Sejm RP

Wioleta Szczygielska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36904 )
Array ( [docId] => 36904 )

Array ( [docId] => 36904 )