Bona – Polska zawierała porozumienia ograniczające konkurencję

Data: 02-10-2013 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył blisko 82 tys. zł kary na spółkę Bona – Polska za zawieranie porozumień ograniczających konkurencję. Jak wynika z informacji urzędu, firma przez co najmniej 12 lat ustalała ceny i dzieliła rynek przez prawie 10 lat.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko firmie w grudniu 2012 roku. Urząd ustalił, że w latach 2000-2012 zawierała ona ze swoimi dystrybutorami porozumienia ograniczające konkurencję. Nakazywały one m.in. stosowanie sztywnych cen i stawek minimalnych przez sprzedawców detalicznych oraz hurtowników. „Skutki porozumień ograniczających konkurencję odczuli odbiorcy produktów Bona – Polska, w tym konsumenci, którzy nie mogli kupić ich taniej niż po narzuconych odgórnie cenach” – twierdzi UOKiK. Urząd ustalił też, że zdarzały się przypadki, kiedy spółka kontrolowała stosowanie ustalonych stawek, grożąc utratą rabatów sprzedawcom, którzy chcieli oferować produkty taniej.

Przeprowadzone postępowanie wykazało również, że Bona – Polska od 2003 do 2012 roku dokonała podziału rynku. W umowach zawieranych przez spółkę z dystrybutorami zakazywano dystrybutorom sprzedaży na terenach, na których działali inni sprzedawcy. „Takie generalne ograniczenie terytoriów, na których przedsiębiorcy dystrybuujący określone produkty mogą je sprzedawać jest zakazane” – tłumaczy UOKiK.

Za praktyki ograniczające konkurencję spółka Bona – Polska została ukarana sankcją finansową w wysokości prawie 82 tys. zł (81 287, 88 zł). Decyzja jest ostateczna, a przedsiębiorca zapłacił już nałożoną karę finansową.

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów


Tagi: uokik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25828 )
Array ( [docId] => 25828 )