Umowy członków rad nadzorczych będą oskładkowane

Data: 11-09-2013 r.

Ministerstwo pracy i polityki społecznej przygotowało projekt, który wprowadzi konieczność odprowadzania składek ZUS od umów członków rad nadzorczych. Zmiany mają dotyczyć również sposobu odprowadzania składek od umów zleceń.

Ministerstwo przygotowało rozwiązania, które w prowadzą nowe zasady odprowadzania składek do ZUS. Chodzi o wynagrodzenia członków rad nadzorczych oraz osób pracujących na umowę zlecenie. Projekt zmian został ustalony w porozumieniu z partnerami społecznymi – przedstawicielami organizacji pracodawców i związków zawodowych – poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt zakłada wprowadzenie składki emerytalnej i rentowej od umów członków rad nadzorczych. Do tej pory nie były one oskładkowane.

To nie koniec zmian. Oprócz oskładkowania umów członków rad nadzorczych resort proponuje również zmianę oskładkowania osób pracujących na umowach zleceniach. Obecnie w sytuacji, gdy osoba pracuje na kilku umowach, pracodawca płaci składki jedynie od najniższej z nich. W efekcie na konto pracownika wpływają niskie składki emerytalne, a co za tym idzie – w przyszłości – otrzyma on niższą emeryturę.

Dlatego ministerstwo proponuje, by pracownik pracujący na kilku umowach zleceniach odprowadzał składki od wysokości wynagrodzenia minimalnego. Obecnie jest to 1600 zł. Dzięki temu tak zatrudniona osoba będzie mogła w przyszłości liczyć na wyższą emeryturę.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ministerstwo skierowało do konsultacji.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25818 )
Array ( [docId] => 25818 )