Zezwolenie na pracę cudzoziemca – będą zmiany

Data: 16-09-2013 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, które zmieni zasady uzyskiwania zezwolenia na pracę przez cudzoziemca. Do tej pory przedsiębiorcy mieli możliwość, po uzyskaniu zezwolenia na pracę cudzoziemca, na jednoczesne złożenie wniosku o jego przedłużenie. Teraz ma się to zmienić. Konfederacja Lewiatan uważa, że jest to błędna decyzja.

Informacja, na jaki okres cudzoziemiec będzie mógł pracować u polskiego przedsiębiorcy jest niezbędna dla dalszego zatrudniania w zakładzie pracy lub przygotowania ewentualnego zastępstwa – mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Dotychczas przedsiębiorcy mogli składać wnioski o przedłużenie zezwolenia bezpośrednio po uzyskaniu zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Dzięki temu mogli szybko ustalić jak długo cudzoziemiec będzie mógł u nich pracować. Zatrudniający chcieli się w ten sposób zabezpieczyć przed problemami kadrowymi z jakimi mogli by się zmagać, jeśli informację o nieprzedłużeniu zezwolenia na pracę otrzymaliby w ostatnim momencie – tłumaczyła Pietrzak. Teraz te zasady mają się zmienić.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan w rozporządzeniu przygotowanym przez resort pracy należy przede wszystkim doprecyzować przepis, który po nowelizacji będzie wskazywał, iż podmiot powierzający wykonywanie pracy przy składaniu wniosku o zezwolenie na pracę cudzoziemca przedstawia – a nie dołącza – odpowiednią dokumentację. Dotychczas przepis nakazywał jej dołączenie do wniosku o zezwolenie. – Wydawałoby się, że z perspektywy przedsiębiorców to ułatwienie, dzięki któremu będą mogli wielokrotnie, przynajmniej w części przedstawiać te same odpisy czy kopie dokumentów, a nie dołączać każdorazowo cały ich zestaw.

Jednak ustawodawca w uzasadnieniu projektu wyjaśnił, iż wnioskodawca będzie przedstawiał oryginały dokumentów, ale do akt sprawy będą dołączane ich kopie. – komentuje ekspert Konfederacji Lewiatan. Ewelina Pietrzak mówi, że to sformułowanie niejednoznacznie kształtuje sytuację powierzającego pracę, ponieważ nie wiadomo czy razem z oryginałami ma przygotować także kopie, które zostaną dołączone do akt, czy może kopie te organ wykona we własnym zakresie. Według Konfederacji Lewiatan, przepis ten wymaga skonkretyzowania.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25821 )
Array ( [docId] => 25821 )