Czy wniesienie aportu do spółki podlega opodatkowaniu VAT

Autor: Gogojewicz Przemysław
Data: 19-08-2012 r.

Wniesienie wkładu rzeczowego (aportu) do spółki prawa handlowego nie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wniesienie aportu i związane z tym objęcie udziałów (akcji) powoduje zatem obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego były zwolnione od podatku od towarów i usług. W nowym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. nie przewidziano zwolnienia od podatku dla aportów, co oznacza, że od dnia 1 grudnia 2008 r. wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według ogólnych zasad.

Wniesienie aportu stanowi czynność o charakterze odpłatnym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według ogólnych zasad.

Podleganie opodatkowaniu czynności wniesienia aportów oznacza, że:

  1. Czynność wniesienia aportu będzie podlegała opodatkowaniu, jeśli wnoszącym aport będzie podatnik VAT;
  2. Wniesienie aportu będzie podlegało opodatkowaniu, jeśli przedmiotem aportu jest czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
  3. Aport będzie podlegał opodatkowaniu w sposób uzależniony od tego, co jest przedmiotem aportu.

 

Aport musi być w umowie spółki przypisany konkretnemu wspólnikowi. Zatem niedopuszczalne jest - przykładowo - postanowienie umowy spółki, stanowiące, iż każdy ze wspólników przeniesie na spółkę - tytułem wkładu - własność samochodu dostawczego określonej marki (typu itp.).

Umowa spółki musi w powyższych przypadkach określać, i to szczegółowo (a zatem w konkretnej kwocie wyrażonej w złotych), wartość nominalną udziału (udziałów) wspólnika wnoszącego dany aport. W komentowanym przepisie chodzi, co należy podkreślić, nie o wartość aportu, a o wartość udziału. Oznacza to, iż nie musi zachodzić identyczność pomiędzy wartością aportu a wartością nominalną udziału objętego w zamian za taki aport. Dopuszczalne jest zatem określenie wartości aportu poniżej (ale nie powyżej) jej wartości realnej (rynkowej).

Podstawa prawna:

  • Ustawa kodeks spółek handlowych ( Dz. U z 2000 Nr 94 poz. 1037 ze zm.).


Zobacz także:

Gogojewicz Przemysław

Tagi: aport

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25675 )
Array ( [docId] => 25675 )