Dopłaty do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zagrożone

Data: 01-07-2013 r.

Komisja Europejska pracuje nad projektem rozporządzenia ogólnego w sprawie wyłączeń grupowych. Jego wejście w życie w obecnej wersji oznaczałoby praktycznie koniec dopłat do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Zgodnie z projektem rozporządzenia ogólnego Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń grupowych, pomoc publiczna państwa w ramach jednego programu nie mogłaby przekraczać 0,01% PKB kraju członkowskiego z poprzedniego roku lub równowartości 100 mln euro.

Obecnie na pomoc publiczną dla pracodawców w ramach dopłat do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznacza rocznie ok. 3 mld złotych. Wprowadzenie ograniczenia, o jakim mowa w projekcie rozporządzenia, oznaczałoby zmniejszenie tych środków do 1/10 obecnego stanu.

Jak alarmuje Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych byłoby to równoznaczne z zakończeniem wsparcia zatrudniania pracowników niepełnosprawnych i zaprzepaszczeniem dotychczas wydanych na ten cel środków.

Do 28 czerwca 2013 r. przedstawiciele władz, organizacje oraz obywatele mogli przesyłać uwagi i protesty dotyczące projektu, który może zlikwidować dopłaty do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Uwagi do propozycji przedstawił już Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Fundusz proponuje wyłączenie stosowania limitów w stosunku do pomocy publicznej na rekrutację i zatrudnianie niepełnosprawnych lub podwyższenie ich do odpowiednio 0,3% PKB lub 1,15 mld euro.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25780 )
Array ( [docId] => 25780 )