Jakie są różnice między mikro, małym i średnim przedsiębiorcą

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 17-09-2012 r.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej dokonuje podziału przedsiębiorców ze względu na liczbę zatrudnianych przez danego przedsiębiorcę pracowników oraz osiągany przez niego roczny obrót. Kryteria te pozwoliły na wyodrębnienie mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców.

Mikroprzedsiębiorca

Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Mały przedsiębiorca

Mały przedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Średni przedsiębiorca

Średni przedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

 

Formy wsparcia rozwoju dla przedsiębiorców

Wskazani powyżej przedsiębiorcy korzystają z różnych form wspierania rozwoju przedsiębiorczości, zapewnianych przez państwo. Takimi formami wspierania są m.in.:

  • ułatwianie dostępu do informacji, szkoleń oraz doradztwa,
  • wyrównywanie warunków wykonywania działalności gospodarczej ze względu na obciążenia publicznoprawne,
  • wspieranie instytucji umożliwiających finansowanie działalności gospodarczej na dogodnych warunkach w ramach realizowanych programów rządowych.


Zobacz także:

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25708 )
Array ( [docId] => 25708 )