Komornicy sądowi coraz bardziej skuteczni

Data: 21-04-2017 r.

Przedsiębiorcom coraz bardziej opłaca się korzystanie z usług komorników sądowych, niż firm windykacyjnych. Poznaj szczegóły.

Krajowa Rada Komornicza podała statystyki dotyczące pracy komorników sądowych w roku 2016, który był bardzo skuteczny i efektywny dla wierzycieli. Skuteczność egzekucji sądowych wyniosła aż 15,84%, co oznacza, że komornicy wyegzekwowali od dłużników kwotę w wysokości 8 mld 313 mln 929 tys. 728 złotych.

Zgodnie z komunikatem Krajowej Rady Komorniczej, do kancelarii komorniczych trafiły sprawy o łącznej wartości 52 mld 483 mln 733 tys. 745 złotych, a samych spraw było 4 mln 445 tys. 528. Wynika z tego, że średnia wysokość egzekwowanego zadłużenia wyniosła 11 tys. 806 złotych. W poprzednich latach komornicy mogli pochwalić się skutecznością na poziomie 12,18% w 2015 r., 12,41% w 2014 r., 10,52% w 2013 r.

Przedsiębiorcom coraz bardziej opłaca się korzystanie z usług komorników sądowych, niż firm windykacyjnych, których praktyki czasami bywają kwestionowane pod względem etycznym, a ich funkcjonowanie ograniczone w skuteczności. Co więcej, koszty egzekucji komorniczej są ściągane z dłużnika i w całości zwracane wierzycielowi, podczas gdy firmy windykacyjne pobierają pewną część wyegzekwowanej kwoty jako wynagrodzenie, lub też odkupują długi po znacznie zaniżonej wartości. Przede wszystkim, główną zaletą korzystania z usług komorników sądowych, jest szeroki zakres środków koniecznych do wyegzekwowania długu. Wyłącznie komornicy sądowi uprawnieni są do dokonywania zajęć rachunków bankowych i pobierania z nich środków pieniężnych, zajęć ruchomości (np. pojazdów mechanicznych, maszyn, towaru, sprzętu RTV i AGD itd.) oraz ich sprzedaży, a także sprzedaży nieruchomości oraz całych przedsiębiorstw. Co więcej, egzekucja komornicza może trwać przez wiele lat aż do osiągnięcia finalnego skutku. Dodatkowo, komornicy sądowi zobligowani są do działań w ramach prawnych, co dla wierzyciela oznacza, że nie zostanie obciążony żadnymi kosztami ponad te, które zostały przewidziane w przepisach odpowiednich aktów prawnych. Ponadto, korzystając z usług komornika sądowego, możesz mieć pewność, że właściwie nie poniesiesz żadnych kosztów egzekucji, gdyż wszystkie koszty zostaną ściągnięte od dłużnika i Tobie zwrócone.


Tagi: komornik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40268 )
Array ( [docId] => 40268 )