Mediacje gospodarcze sposobem na rozwiązywanie sporów

Data: 09-10-2013 r.

Znaczna część przedsiębiorców pozytywnie odnosi się do polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych – wynika z danych Ministerstwa Gospodarki. Mimo to, większość firm w praktyce nie stosuje mediacji gospodarczych i wybiera sądowe załatwienie sprawy. Działania MG mają to zmienić.

Minister gospodarki powołał zespół ds. mediacji. Jego zadaniem będzie upowszechnienie alternatywnych metod rozwiązywania sporów gospodarczych. Dodatkowo zespół stworzy rekomendacje zmian w prawie, których celem będzie upowszechnienie mediacji gospodarczych między przedsiębiorcami. „Zespół ma także wyznaczyć kierunki propagowania tej metody. Chcemy zachęcić przedsiębiorców do polubownego rozwiązywania sporów. To dużo mniej kosztowna i czasochłonna alternatywa wobec tradycyjnych rozwiązań” – wyjaśnił wicepremier Piechociński.

Zespół ds. mediacji to kolejna, obok Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej, Krajowej Rady Przedsiębiorczości oraz Rady Konsultacyjnej ds. Handlu i Usług, inicjatywa podjęta przez resort gospodarki pod kierownictwem Janusza Piechocińskiego, która ma na celu wypracowanie rozwiązań służących poprawie otoczenia biznesu i wsparciu przedsiębiorczości w Polsce.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Gospodarki większość polskich firm deklaruje pozytywne nastawienie do polubownych metod rozstrzygania sporów np. mediacji gospodarczych. „W praktyce jednak obierają ścieżkę sądową. Dlatego tak ważne jest wypracowanie skutecznych zachęt do powszechniejszego korzystania z mediacji” – poinformował podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Mariusz Haładyj.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25830 )
Array ( [docId] => 25830 )