Wezwanie do ujawnienia wysokości sprzedaży to nadużycie fiskusa

Data: 07-10-2013 r.

W opinii ekspertów Konfederacji Lewiatan urzędy skarbowe nadużywają swoich uprawnień względem przedsiębiorców. Jako przykład restrykcyjnego podejścia fiskusa do właścicieli firm organizacja podaje wzywanie przedsiębiorców do ujawnienia wysokości sprzedaży.

Eksperci organizacji twierdzą, że zdarzają się sytuacje, gdy fiskus nadużywa swoich uprawnień do przeprowadzenia czynności sprawdzających i swoimi żądaniami wykracza poza te wynikające z przepisów prawa.

Jako przykład takich działań organizacja podaje pisma kierowane do podatników zobowiązujące ich do złożenia informacji dotyczących przyczyn spadku sprzedaży. Niekiedy urzędy skarbowe żądają informacji na temat wpłacanych kwot podatku w porównaniu do analogicznych okresów z lat poprzednich. Zdążają się również pisma z wezwaniem do ujawnienia wysokości sprzedaży.

Zdaniem urzędów skarbowych informacje te są niezbędne do weryfikacji obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej. Ekspert Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński twierdzi zaś, że „Tego rodzaju działań organów podatkowych nie można akceptować tym bardziej, jeśli nadaje się tej samowoli pozory zgodności z prawem i straszy podatników odpowiedzialnością karną.”

Zdarza się również, że pytania fiskusa dotyczą podania prognozy wpłat podatków w przyszłych okresach. W niektórych korespondencjach organy podatkowe grożą podatnikowi odpowiedzialnością karną, za podanie danych, których obowiązek podawania nie wynika z przepisów.

Jak podkreślają eksperci organizacji zgodnie z art. 272. Ordynacji podatkowej organy podatkowe pierwszej instancji, dokonują czynności mających na celu: sprawdzenie terminowości składania deklaracji, wpłacania zadeklarowanych podatków, w tym również pobieranych przez płatników oraz inkasentów. Stwierdzają również formalną poprawność dokumentów. W tym zakresie nie mieści się np. prośba o podanie przyczyn spadku wpłat w stosunku do porównywalnego okresu.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25829 )
Array ( [docId] => 25829 )