Monitoring pracowników w firmie - obowiązki pracodawcy

Data: 07-11-2013 r.

Firmy mogą korzystać z monitoringu za pomocą kamer w celu ochrony mienia przed kradzieżami czy wejściem na jej teren osób nieupoważnionych. Kontrola samych pracowników poprzez monitoring stanowi jednak „ostateczność”.

Przed zainstalowaniem kamer każda firma powinna rozważyć, czy nie istnieją inne, mniej ingerujące w prywatność pracowników środki umożliwiające osiągnięcie tego samego celu. Przykładowo, jeśli na terenie spółki zdarzają się częste kradzieże, wówczas zainstalowanie kamer będzie zasadne. Natomiast jeśli miałoby służyć tylko kontroli wydajności pracy, ich umieszczenie może być uznane za naruszające prawo do prywatności pracowników.

O zainstalowaniu kamer należy poinformować pracowników w sposób jak najszerszy (liczba kamer, miejsce ich zainstalowania, czas monitoringu), nawet jeśli są one widoczne na pierwszy rzut oka.

 

W pomieszczeniach z zainstalowanymi kamerami powinna znaleźć się stosowna informacja, z której w sposób jednoznaczny wynika, że są one monitorowane. Przykładowo jest to możliwe poprzez odpowiednie nalepki na ścianach.

Nie każde jednak pomieszczenie w firmie może być objęte monitoringiem – w takich pomieszczeniach jak szatnie, łazienki i toalety prawo pracownika do prywatności powinno być szczególnie chronione. Pracownik nie wykonuje bowiem w takich pomieszczeniach czynności służbowych. Dlatego zasadniczo nie powinno się tam instalować kamer.

Należy również pamiętać, że nagrania z monitoringu to dane, które polegają szczególnej ochronie na podstawie art. 7 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych. Wiąże się to z koniecznością odpowiedniego ich przechowywania. Firma, jako administrator danych, powinna dołożyć szczególnej staranności, aby nagrany materiał nie dostał się w ręce osób niepowołanych (art. 36 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych).

Monitoring ukryty

Dopuszcza się jednak mimo wszystko okoliczności, w których można stosować monitoring ukryty – np. kradzieże w firmie mogą uzasadniać nieujawnianie faktu stosowania monitoringu, pod warunkiem że jedynym jego celem jest zapobieganie działaniom na szkodę pracodawcy oraz próba ustalenia osób winnych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25852 )
Array ( [docId] => 25852 )