W związku z bezskuteczną egzekucją prowadzoną przeciwko spółce – płatnikowi składek, organ rentowy wydał decyzje o odpowiedzialności za zobowiązania publicznoprawne osób piastujących funkcje członków zarządu. Sąd I instancji przychylił się do odwołania uznając, ze nie zaszły przesłanki do orzeczenia takiej odpowiedzialności. Natomiast sąd apelacyjny uznał decyzje organu rentowego za prawidłowe. W skardze kasacyjnej skarżąca zarzuciła m.in. niemożność pociągnięcia jej do odpowiedzialności z uwagi na błędne sformułowanie decyzji, z którego nie wynikała jej solidarna odpowiedzialność za zobowiązania publicznoprawne ze spółką oraz pozostałymi członkami zarządu.
Odpowiedzialność solidarna spółki i członka zarządu
Odpowiedzialność spółki za zaległości z tytułu niepłaconych składek powstaje z mocy prawa. Podobnie odpowiedzialność solidarna firmy z członkami zarządu, gdy ich odpowiedzialność zostanie orzeczona w decyzji wydanej na podstawie art. 108 § 1 Ordynacji podatkowej. Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 6 czerwca 2013 r., II UK 329/12.
W wyroku Sąd Najwyższy dokonał przeniesienia, na grunt zobowiązań publicznoprawnych wynikających z przepisów Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), konstrukcji cywilnoprawnej solidarności dłużników. O ile zatem dla samego powstania odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania publicznoprawne pierwotnego dłużnika konieczne jest wydanie decyzji przenoszącej na te osoby ową odpowiedzialność (art. 107 o.p.), o tyle solidarny charakter tej odpowiedzialności wynika z ustawy (art. 116 § 1 o.p.). Po wydaniu prawomocnych decyzji przenoszących na członków zarządu spółki kapitałowej odpowiedzialność za zaległości publicznoprawne spółki, organ może zatem postąpić stosownie do dyspozycji zawartej w art. 366 § 1 k.c., żądając zaspokojenia wierzytelności. Jednocześnie zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników wywołuje skutek w postaci zwolnienia z długu pozostałych dłużników oraz rodzi – z mocy art. 376 k.c. – po stronie tego dłużnika, który spłacił dług, prawo regresu wobec pozostałych dłużników.
Orzeczenie niniejsze opiera się na słusznym założeniu, że brak pewnych elementów w treści osnowy decyzji nie może niweczyć skutku powstającego z mocy samego prawa. W praktyce zaś oznacza, że nawet wydanie odrębnych decyzji względem poszczególnych członków zarządu dłużnika nie przekreśla ich solidarnej odpowiedzialności z art. 116 o.p.
