PIT od polisy wykupionej pracownikowi wyjeżdżającemu służbowo

Data: 16-07-2013 r.

Przychód opodatkowany PIT od polisy wykupionej pracownikowi wyjeżdżającemu służbowo nie powstaje, jeśli zakład pracy ubezpiecza pracowników aby mogli wykonywać swoje zadania służbowe – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Spółka wykupiła ubezpieczenia (obejmujące m.in. koszty leczenia) dla swoich pracowników delegowanych do pracy za granicę. Wykup dotyczył tzw. osobodni, ponieważ w momencie zawierania umowy z ubezpieczycielem firma nie wiedziała, którzy konkretnie pracownicy, kiedy i na jak długo wyjadą służbowo z kraju. W konsekwencji w polisie i w innych dokumentach brak było ich wskazania z imienia i nazwiska. W związku z tym jednostka zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Sformułowała w nim pytanie, czy w tej sytuacji po stronie pracownika powstanie przychód opodatkowany PIT od polisy wykupionej pracownikowi wyjeżdżającemu służbowo.

 

Dyrektor izby skarbowej, który wydał interpretację w imieniu Ministra Finansów zajął w tej sprawie niekorzystne dla pracowników stanowisko. Stwierdził bowiem, że w pojęciu przychodu mieści się każda realna korzyść, którą uzyskał podatnik. Dotyczy to także opłacenia składki rocznej na ubezpieczenie pracowników delegowanych w zagraniczne podróże służbowe. Dlatego uznał, że jest to świadczenie opodatkowane jako przychód pracownika ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka zaskarżyła to rozstrzygnięcie do wojewódzkiego sądu administracyjnego, ale bezskutecznie. WSA stanął bowiem po stronie fiskusa w tym sporze. W związku z tym sprawa trafiła na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA uznał racje spółki, w związku z czym uchylił zarówno zaskarżony wyrok WSA jak i interpretację indywidualną wydaną w imieniu MF. W uzasadnieniu komentowanego orzeczenia podkreślił m.in., że sam fakt wspomnianego ubezpieczenia należy rozpatrywać nie tyle w kategoriach osobistych korzyści pracownika, co obowiązków pracodawcy związanych z realizacją zobowiązań względem swoich kontrahentów. Ubezpieczenie to jest bowiem warunkiem odbycia podróży służbowej. Nie mając go pracownicy nie mogliby wjechać na terytorium takich państw jak Białoruś czy Rosja. W związku z tym nie powstaje przychód opodatkowany PIT od polisy wykupionej pracownikowi wyjeżdżającemu służbowo

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25790 )
Array ( [docId] => 25790 )