Rząd przyjął projekt budżetu na 2014 rok

Data: 14-06-2013 r.

Opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych, ograniczenie ulg podatkowych, utrzymanie dotychczasowych stawek VAT i podniesienie akcyzy – to główne założenia projektu budżetu na 2014 rok przyjętego przez rząd. Mimo tych zmian, deficyt wzrośnie o 22 mld zł – do 55 mld.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2014 rok. Zakłada on m.in. 2,5 procentowy wzrost gospodarczy, co oznacza, że nasza gospodarka nadal będzie odczuwać skutki światowego spowolnienia gospodarczego. Wpłynie to na ograniczoną presję inflacyjną, stąd wzrost ogólnego poziomu cen w przyszłym roku ma wynieść 2,4%. Rząd zakłada też, że utrzyma się wysokie bezrobocie na poziomie 13,8%, a wzrost wynagrodzeń wyniesie tylko 1%. Przeciętna płaca w 2014 roku ma utrzymać się na poziomie 3 746 zł. Deficyt budżetowy wzrośnie do 55 mld zł. Rząd przewiduje też wzrost realnego tempa PKB o 4,8%.

Według założeń projektu budżetu na 2014 rok, podstawowym źródłem dochodów państwa będą wpływy z podatków pośrednich – VAT i podatku akcyzowego. Maksymalne stawki VAT w 2014 r. nie będą zmieniane i pozostaną na poziomie tych, które obowiązują w 2013 r. Nowy budżet zakłada także likwidację tzw. ulgi w podatku VAT. Umożliwiała ona zwrot osobom fizycznym, niektórych wydatków związanych m.in. z budową i remontem, zakupem samochodów z kratką oraz paliw do ich napędu.

W 2014 r. wprowadzone zostanie również opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych. Z prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku CIT wyłączone będą dywidendy i inne dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, podlegające odliczeniu w spółce wypłacającej. Rząd zakłada, że rozwiązania te wpłyną korzystnie na budżety samorządów terytorialnych.

Rada Ministrów zaakceptowała też kolejne podwyższenie stawki podatku na wyroby tytoniowe. Od 31 października 2013 r. akcyzą będzie objęty także gaz ziemny zużywany do celów opałowych i napędowych. Jednak, jak obiecał rząd, gospodarstwa domowe będą zwolnione z tego podatku.

Nowy budżet zakłada też kontynuację zamrożenia funduszu wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych, z wyłączeniem sektora samorządowego. W jednostkach państwowej sfery budżetowej zamrożeniu nie będą podlegać wynagrodzenia pracowników publicznych szkół wyższych - będą one rosnąć w nominalnym tempie 9,14% rocznie, aby w latach 2013-2015 wzrost ten osiągnął 30% poziom.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25769 )
Array ( [docId] => 25769 )