Spółki z o.o. nie będą musiały przechowywać Monitora Sądowego

Data: 10-06-2013 r.

Zniesienie obowiązku przechowywania Monitora Sądowego, w którym zamieszczone są ogłoszenia i obwieszczenia dotyczące danej osoby prowadzącej działalność - to główna zmiana przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego. Zmiany dotyczą m.in. spółek z o.o.,  spółek akcyjnych, komandytowych, komandytowo-akcyjne i jawnych.

Projektowane zmiany dotyczą przedsiębiorców, którzy podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Będą to m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, jawne, przedsiębiorstwa państwowe.

Najważniejsza korzyść wynika ze zniesienia obowiązku przechowywania monitora sądowego, w którym zamieszczone są ogłoszenia i obwieszczenia dotyczące danego przedsiębiorcy. Kupno Monitora związane było z obowiązkiem złożenia odpłatnego zamówienia. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zaoszczędzą zatem koszty związane z różnicą pomiędzy ceną monitora w formie papierowej a ceną monitora w formie elektronicznej (różnica ta wynosi około 15 zł za egzemplarz), logistyką oraz z przechowywaniem monitora.

Zmiany te spowodowane są dostępnością elektronicznych wersji Monitorów na stronie www.imsig.pl.

Ministerstwo finansów proponuje również nowe zapisy dotyczące sposobu wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego, podstawy ustalania cen jego numerów oraz wysokości opłat za zamieszczanie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia. Znowelizowane przepisy będą obowiązywać w ciągu 14 dni od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Maciej Soprych


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25766 )
Array ( [docId] => 25766 )