Są nowe rozporządzenia dotyczące specjalnych stref ekonomicznych

Data: 29-07-2013 r.

Specjalne strefy ekonomiczne będą działać do 2026 r. Rząd chce wspierać nowe inwestycje i zapewnić 15 tys. nowych miejsc pracy w specjalnych strefach ekonomicznych. Jest 14 rozporządzeń wprowadzających te zmiany.

26 lipca 2013 r. Sejm przyjął „Informację o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2012 r.”, zawartej w druku nr 1412. Głosowało 444 posłów. Za przyjęciem dokumentu opowiedziało się 275 posłów, przeciwnego zdania było 15 posłów, 154 posłów wstrzymało się od głosu. Jak powiedział w Sejmie poseł Tomasz Nowak (PO) - decyzja o wydłużaniu działaniu stref jest decyzją wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom, korzystną dla polskiej przedsiębiorczości i inwestycji w samorządach na terenach inwestycyjnych.

Wydłużenie funkcjonowania stref o 6 lat daje szanse na zwiększony napływ inwestorów i wykorzystanie łącznego limitu powierzchni stref w Polsce, tj. 20 tys. ha. Przyczynia się także do zagospodarowania inwestycyjnego ok. 319 ha, co przekłada się na ok. 15 tys. nowych miejsc pracy. Pomoc publiczna, na którą mogą liczyć przedsiębiorcy strefowi daje atrakcyjne warunki do realizacji nowych inwestycji, które mają też wpływ na rozwój regionu.

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało ponadto, że w najbliższym czasie katowicka strefa zostanie powiększona o tereny znajdujące się w Częstochowie.

Od początku działania stref zainwestowano w Polsce 86 mld zł, powstało ponad 245 tys. miejsc pracy. Celem wprowadzania zmian jest zachowanie roli specjalnych stref ekonomicznych jako formy wspierania nowych inwestycji. Głównie innowacyjnych, które podnoszą konkurencyjność lokalnej gospodarki.
Rozporządzenia zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Sylwia Maliszewska
Zobacz także:


Tagi: sse

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25797 )
Array ( [docId] => 25797 )