Zmiany w prawie antymonopolowym

Data: 26-07-2013 r.

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w prawie antymonopolowym, czyli ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Dokument przygotowany przez UOKiK przewiduje m.in. usprawnienie systemu kontroli koncentracji, skuteczniejsze wykrywanie niedozwolonych porozumień i rozszerzenie programu łagodzenia kar.

Celem zmian w prawie antymonopolowym jest przede wszystkim skuteczniejsze eliminowanie praktyk ograniczających konkurencję oraz efektywniejsze prowadzenie postępowań z zakresu kontroli koncentracji.

Jedną ze zmian w prawie antymonopolowym jest usprawnienie programu łagodzenia kar, który umożliwia uczestnikowi niedozwolonego porozumienia uniknięcie lub obniżenie sankcji finansowej w zamian za współpracę z urzędem i dostarczenie informacji na temat zmowy. Przedsiębiorca, który złoży wniosek o złagodzenie kary jako drugi lub kolejny, będzie mógł uzyskać dodatkowe obniżenie kary, jeśli poinformuje urząd o innej zmowie, której również był uczestnikiem.

Kolejną nowością w polskim prawie antymonopolowym będzie wprowadzenie możliwości dobrowolnego poddania się karze w sprawach antymonopolowych. Przedsiębiorca będzie mógł przyjąć propozycję urzędu w zamian za obniżenie kary o 10%.

Nowością jest też zmiana terminów rozpatrywania spraw z zakresu kontroli koncentracji. Zmienione przepisy wprowadzają postępowania dwuetapowe. Transakcje niebudzące wątpliwości powinny być rozpatrzone się w ciągu 30 dni. Bardziej złożone będą rozpatrywane w pięć miesięcy.

Prezes UOKiK będzie miał również możliwość publicznego ostrzegania o praktykach naruszających zbiorowe interesy konsumentów, które mogą narazić ich na poważne straty finansowe.

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta

Wioleta Szczygielska


Tagi: uokik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 25796 )
Array ( [docId] => 25796 )

Array ( [docId] => 25796 )