Umowa spółki może wyłączać spadkobierców

Data: 16-02-2014 r.

Weryfikując umowę spółki należy sprawdzić, czy nie przewidziano w niej szczególnych zapisów na wypadek śmierci jednego ze spadkobierców. Takie postanowienia umowy spółki będą miały bowiem pierwszeństwo przed treścią testamentu oraz ustawowymi zasadami dziedziczenia spadku.

Przepisy art. 183 Kodeksu spółek handlowych stanowią, że umowa spółki może:

 
  • ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika. W tym przypadku umowa spółki powinna określać warunki spłaty spadkobierców niewstępujących do spółki, pod rygorem bezskuteczności ograniczenia lub wyłączenia,

  • wyłączyć lub w określony sposób ograniczyć podział udziałów między spadkobierców w przypadku gdy zmarły wspólnik miał więcej niż 1 udział,

  • jeżeli według umowy spółki wspólnik mógł mieć tylko 1 udział, udział ten może być podzielony między spadkobierców, chyba że umowa spółki wyłącza lub ogranicza w określony sposób podział tego udziału między spadkobierców. Wskutek podziału nie mogą powstać udziały niższe niż 500 złotych.

Wskazanie spadkobiercy w umowie

W umowie spółki można wskazać wprost z imienia i nazwiska osobę, która odziedziczy udziały, bądź też możliwe jest określenie w jej treści cech, którymi legitymować musi się spadkobierca (np. odpowiednie wykształcenie, ukończenie określonych kursów, znajomość danej branży, określony wiek itp.). Jeśli okazałoby się, że w umowie znajdują się tego typu zapisy, to wspólnikami spółki zostałyby tylko osoby spełniające wskazane w niej warunki.

Pozostali spadkobiercy byliby wyłączeni natomiast od dziedziczenia udziałów. Dla postępowania spadkowego miałoby to taką konsekwencję, że wartość udziałów odziedziczonych przez tylko niektórych z grona spadkobierców zostałaby zaliczona im na poczet przypadających im części spadku (udziałów spadkowych). W konsekwencji zostaliby oni bądź wyłączeni od dziedziczenia innego majątku spadkodawcy, bądź też nałożono by na nich obowiązek uiszczenia stosownych spłat na rzecz pozostałych spadkobierców.

Obowiązki do czasu działu spadku

Kolejnym zagadnieniem, które należy poruszyć, jest kwestia wspólnego korzystania z praw udziałowych oraz odpowiedzialności za obowiązki korporacyjne przez spadkobierców, do czasu działu spadku. Sytuacja taka została uregulowana w przepisach art. 184 ksh. Zgodnie z nimi, współuprawnieni z udziału lub udziałów wykonują swoje prawa w spółce przez wspólnego przedstawiciela. Jeżeli zaś współuprawnieni nie wskazali wspólnego przedstawiciela, oświadczenia spółki mogą być dokonywane wobec któregokolwiek z nich.

Z zapisów tych wynika, że aby kilku spadkobierców mogło wykonywać prawa udziałowe, muszą powołać swojego przedstawiciela – może nim być także jeden spośród spadkobierców. W braku takiego wskazania spadkobiercy nie tylko nie będą mogli wykonywać praw korporacyjnych, ale również spółka będzie mogła składać swoje oświadczenia dowolnemu, wybranemu przez siebie spadkobiercy, bez konieczności zawiadamiania pozostałych z nich.

Ważne

Do czasu działu spadku spadkobiercy za świadczenia związane z udziałem odpowiadają zaś solidarnie. Po dziale spadku, jeśli umowa spółki nie przewidywała w tym zakresie żadnych ograniczeń, każdy ze spadkobierców otrzymuje odpowiednią – wynikającą z udziału w spadku – liczbę udziałów w spółce, stając się jej wspólnikiem.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33827 )
Array ( [docId] => 33827 )