Ustalanie wysokości wynagrodzenia prezesa zarządu

Data: 02-08-2013 r.

Wielu właścicieli spółek zmaga się z problemem ustalenia wysokości wynagrodzenia prezesa zarządu, gdy jest on jednocześnie wspólnikiem zarządzanej przez siebie spółki. Pojawia się pytanie – czy taka osoba może podpisać uchwałę podjętą na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników ustalającą wysokość jej wynagrodzenia?

Uchwałę w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia prezesa zarządu podejmuje zgromadzenie wspólników w drodze uchwały. Uchwała ta powinna zostać umieszczona w protokole, zaś protokół podpisują protokolant oraz przewodniczący zgromadzenia. Jeśli prezes spółki z o.o. jedną z tych osób to podpisuje protokół zawierający uchwałę. O ile umowa spółki nie stanowi inaczej, wspólnik może głosować zarówno w sprawie powołania się do zarządu spółki, jak i w zakresie ustalenia wynagrodzenia.

Powołanie pełnomocnika

 

Zgodnie z art. 210 Kodeksu spółek handlowych w umowie z członkiem zarządu spółkę reprezentuje pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników lub rada nadzorcza. Jeśli na skutek podjęcia uchwały ustalającej wysokość wynagrodzenia prezesa zarządu, który jest jednocześnie jego członkiem trzeba będzie z nim zawrzeć umowę lub zmienić umowę już istniejącą, a w spółce nie działa rada nadzorcza, to konieczne będzie ustanowienie pełnomocnika przez zgromadzenie wspólników. Udzielenie takiego pełnomocnictwa wymaga uchwały. Pełnomocnikiem takim może być drugi wspólnik.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25801 )
Array ( [docId] => 25801 )