Złagodzenie przepisów o wykroczeniach niekorzystne dla przedsiębiorców

Data: 25-09-2013 r.

Według ekspertów Konfederacji Lewiatan, przyjęte przez Sejm zmiany w kodeksie wykroczeń niekorzystnie odbiją się na sytuacji finansowej przedsiębiorców, głównie z sektora sprzedaży detalicznej. Zmiany w kodeksie podwyższają bowiem kwotę progową, od której kradzież staje się przestępstwem.

Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego podnosi próg, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem. W myśl uchwalonych przepisów kwota ta ma wynosić 1/4 kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, co oznacza, że w tym roku wyniosłaby 400 zł, a w przyszłym – 420 zł.

 

Przedsiębiorcy sektora sprzedaży detalicznej obawiają się, że proponowana zmiana doprowadzi do znaczącego wzrostu kradzieży w sklepach, co spowoduje dla nich dodatkowe koszty i straty. Eksperci Konfederacji Lewiatan pozytywnie oceniają obniżenie tej kwoty w porównaniu do wcześniej proponowanego progu na poziomie 1000 zł. Podkreślają jednak, że powiązanie progu wykroczenia z wysokością płacy minimalnej oznacza, że z każdorazowym wzrostem płacy minimalnej wrastać będzie również próg wykroczenia kradzieży. Konsekwencją tej sytuacji będzie fakt, że z każdym rokiem przedmiotem przestępstw staną się nowe rodzaje produktów o coraz wyższej wartości.

Jak podkreśla Lewiatan w praktyce może się okazać, że wbrew słusznym intencjom ustawodawcy, proponowana zmiana nie doprowadzi do obniżenia kosztów postępowań przygotowawczych i sądowych i nie będą one bardziej efektywne. Organizacja twierdzi, że takie rozwiązanie może skutkować negatywnymi następstwami dla branży handlowej, a także poczuciem bezkarności przestępców, w szczególności zawodowych grup złodziei.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25825 )
Array ( [docId] => 25825 )