Właściwy sposób reprezentacji spółki szansą na jej sprawne funkcjonowanie

Autor: Gogojewicz Przemysław
Data: 26-10-2012 r.

Prokura oddzielna, łączna, a może reprezentacja mieszana. Przy prokurze oddzielnej każdy z ustanowionych przez przedsiębiorcę prokurentów może samodzielnie wykonywać swoje czynności. W razie udzielenia prokury łącznej, prokurenci zobowiązani są ze sobą współdziałać (działać łącznie). A jak jest w przypadku reprezentacji mieszanej? Która z dopuszczalnych przez prawo form reprezentacji zapewni sprawne funkcjonowanie spółki?

Jeśli przedsiębiorca chce udzielić prokury łącznej wówczas udziela jej kilku osobom (co najmniej dwóm) i zaznacza, że udzielona prokura jest łączna. Natomiast w przypadku udzielenia prokury oddzielnej, każdy z prokurentów ma prawo do samodzielnego działania. Udzielenie prokury łącznej wiąże się z ograniczeniem swobody działania poszczególnych prokurentów, gdyż za każdym razem konieczne jest podejmowanie decyzji wspólnie. Prokura łączna ma jednak na celu lepszą ochronę interesów przedsiębiorcy, gdyż prokurenci działający łącznie mogą się wzajemnie kontrolować.

Możliwe jest również udzielenie pełnomocnictwa osobie ustanowionej wcześniej prokurentem. Pełnomocnik taki będzie mógł samodzielnie reprezentować spółkę przed sądem, nawet jeśli jako prokurent działał na zasadzie prokury łącznej.

Dopuszczalne jest także udzielenie prokury jednej osobie z zastrzeżeniem, że może ona działać tylko łącznie z członkiem zarządu spółki lub wspólnikiem. W praktyce, występują sytuacje, w których ujawnia się potrzeba udzielenia prokury określonej osobie z takim właśnie zastrzeżeniem.

Właściwa reprezentacja spółki musi zapewnić jej sprawne funkcjonowanie. W pewnych okolicznościach, np. gdy spółka ma dwuosobowy zarząd i mają ją reprezentować łącznie bądź obaj członkowie zarządu bądź jeden z nich wraz z prokurentem, udzielenie prokury może być niezbędne dla sprawnego funkcjonowania spółki w wypadkach np. choroby członka zarządu lub jego urlopu. Jednocześnie wzgląd na bezpieczeństwo spółki może sprzeciwiać się udzieleniu prokury samodzielnej jednej osobie, a wzgląd na koszty - udzieleniu prokury łącznej dwóm osobom.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się wtedy udzielenia prokurentowi pełnomocnictwa. Ustawodawca umożliwia reprezentację mieszaną. I może ona właśnie zapewni optymalne funkcjonowanie spółki.

Podstawa prawna:

Kodeks spółek handlowych ( Dz.U z 2000 Nr 94 poz. 1037 ze zm.)



Zobacz także:

Gogojewicz Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25739 )
Array ( [docId] => 25739 )