Badania rynku a prognozowanie popytu

Data: 04-08-2013 r.

Przed przystąpieniem do opracowania prognozy popytu firma musi zebrać najważniejsze informacje o rynku, na którym działa, oraz o konsumentach. Należy zdefiniować, na jakim obszarze działa firma i jaki jest potencjał konsumentów. Być może firma chce rozszerzyć swoją działalność, dlatego do badań marketingowych trzeba dodać nowe rynki.

Podstawowe pytanie w badaniach marketingowych dotyczy zawsze konsumenta – czego oczekuje, jakie ma preferencje, jaka okaże się struktura demograficzna konsumentów, jaki jest przekrój dochodów konsumentów, a nawet jakie są ich zainteresowania czy sposób spędzania wolnego czasu. Szczegółowość tej analizy zależy od oferowanego produktu/usługi.

 

Obok konsumenta bardzo ważne jest poznanie również potrzeb klientów. Klientem mogą być na przykład duże sieci handlowe czy hurtownie, z którymi współpracuje producent. Dzięki bliższej współpracy z klientami firmie będzie łatwiej dokonać prognozy popytu, ponieważ posiadają dużo większą wiedzę o konsumentach.

Oczywiście pojawia się pytanie, jakich narzędzi można użyć, aby lepiej poznać potrzeby klientów i konsumentów? Najczęściej spotykanym narzędziem jest wywiad marketingowy

Ważnym źródłem wiedzy jest bliska współpraca z klientami. Będą to także analizy branżowe, badania konsumentów, przegląd treści w Internecie (blogi, fora dyskusyjne, portale społecznościowe, strony z opiniami).

Źródłem wywiadu marketingowego mogą być również pracownicy działu sprzedaży. Oni są najbliżej rynku, wiedzą, co robi konkurencja, czego poszukuje konsument oraz jak można poszerzyć obecną ofertę, aby lepiej dotrzeć do konsumenta.

Kolejnym źródłem stają się zewnętrzne firmy specjalizujące się w monitoringu i badaniu rynku. Firmy te mogą przygotować badania na temat innowacji i prognozę w zakresie preferencji zakupowych konsumentów w przyszłości.

Przeprowadzanie badań rynku to odpowiedzialność działu marketingu. Dzięki tej wiedzy można weryfikować wyniki uzyskiwane z modeli wykorzystywanych w prognozowaniu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25883 )
Array ( [docId] => 25883 )