Dyrektywa niskonapięciowa (LVD) – bezpieczeństwo sprzętu elektrycznego

Autor: Bartłomiej Zamostny
Data: 29-04-2014 r.

Dyrektywa niskonapięciowa (LVD) określa m.in. wpływ emisji pól elektromagnetycznych na zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników sprzętu elektrycznego. Normy dotyczące emisji promieniowania pól elektromagnetycznych znajdują się w ogólnym wykazie norm zharmonizowanych z dyrektywą niskonapięciową (LVD).

Przykładowo, norma zharmonizowana EN 50366 narzuca limity emisji pól elektromagnetycznych przez urządzenia do stosowania w środowisku domowym w zakresach częstotliwości od 10 Hz do 400 KHz (Norma EN 50366 dotyczy sprzętu zasilanego siecią elektryczną podlegającego normom EN 60335). Oprócz tego norma zharmonizowana EN 50371 ustanawia limity promieniowania elektromagnetycznego na człowieka w zakresie częstotliwości od 10 MHz do 300 GHz, emitowanego przez sprzęt elektryczny i elektroniczny o małej mocy z wbudowanymi nadajnikami częstotliwości radiowych o średniej mocy do 20 mW.

 

Dodatkowo norma zharmonizowana EN 50364 określa limity promieniowania elektromagnetycznego na człowieka od częstotliwości radiowych w zakresie od 0 Hz do 10 GHz, generowanych przez urządzenia do rozpoznawania drogą radiową oraz w elektronicznej ochronie produktów.

Ideą dyrektyw Nowego Podejścia, w tym dyrektywy niskonapięciowej (LVD) jest określanie jedynie w sposób ogólny zasadniczych wymagań, jakie muszą być spełnione przez wyroby im podlegające. Wymagania zasadnicze zawarte w przepisach aktu prawnego 2006/95/WE odnoszą się głównie do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników urządzeń elektrycznych. Sprzęt elektryczny powinien być wykonany według zasad dobrej praktyki inżynierskiej, zgodnie z obowiązującymi wymogami bezpieczeństwa. Należy go właściwie zainstalować, a następnie zgodnie z przeznaczeniem użytkować i odpowiednio utrzymywać, o czym informuje nas Artykuł 2 dyrektywy.

Podstawowe wymogi bezpieczeństwa zawarte są w Załączniku I omawianej dyrektywy i zostały podzielone na trzy zagadnienia tematyczne: na warunki ogólne, środki techniczne zabezpieczające przed zagrożeniami powodowanymi przez sprzęt elektryczny oraz na środki techniczne przeciwdziałające ewentualnym zagrożeniom wynikającym z oddziaływania czynników zewnętrznych na sprzęt elektryczny.

Warunki ogólne formułują następujące wymagania:

  • Na sprzęt elektryczny należy nanieść podstawowe cechy, których znajomość oraz przestrzeganie zapewni bezpieczne i właściwe użytkowanie tego sprzętu, jeśli nie ma takiej możliwości, należy umieścić je w dokumentacji towarzyszącej.
  • Sprzęt elektryczny należy oznaczyć nazwą firmową towaru lub znakiem towarowym, jeśli nie jest to możliwe, dane te umieszcza się bezpośrednio na opakowaniu. Poleca się umieszczać znak firmowy towaru lub znak towarowy również w instrukcji obsługi i na świadectwie gwarancyjnym.
  • Sprzęt elektryczny oraz jego części składowe należy wykonać w sposób gwarantujący jego bezpieczny i prawidłowy montaż oraz przyłączenie.
  • Sprzęt elektryczny należy zaprojektować i wytworzyć w sposób gwarantujący jego zgodność z zasadami ochrony przed niebezpieczeństwami stwarzanymi przez sprzęt elektryczny oraz niebezpieczeństwami, które mogą wystąpić wskutek oddziaływania czynników zewnętrznych na sprzęt elektryczny, pod warunkiem że użytkuje się go zgodnie z przeznaczeniem oraz właściwie utrzymuje.

W celu zabezpieczenia przed zagrożeniami powodowanymi przez sprzęt elektryczny, przy jego projektowaniu i wytwarzaniu należy zastosować środki techniczne gwarantujące:

  • Ochronę ludzi i zwierząt domowych przed urazem fizycznym lub inną szkodą, do których może dojść w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu.
  • Ochronę przed zaistnieniem temperatury, łuku bądź promieniowania, które mogłyby stanowić zagrożenie.
  • Ochronę osób i zwierząt domowych przed zagrożeniem o charakterze nieelektrycznym, które może wywoływać sprzęt elektryczny.
  • Właściwą do przewidywanych warunków izolację.

W celu zabezpieczenia przed zagrożeniami, które mogą wystąpić na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych na sprzęt elektryczny, przy jego projektowaniu i wytwarzaniu należy zastosować środki techniczne gwarantujące:

  • Spełnienie przez sprzęt elektryczny przewidywanych wymagań mechanicznych w taki sposób, aby ludzi, mienie oraz zwierzęta domowe nie narażać na niebezpieczeństwa.
  • Odporność sprzętu elektrycznego na wpływy niemechaniczne w przewidywalnych warunkach otoczenia w taki sposób, aby ludzie, mienie i zwierzęta domowe nie były narażone na niebezpieczeństwo.
  • Niepowodowanie przez sprzęt elektryczny zagrożenia dla ludzi, mienia i zwierząt domowych związanego z przewidywalnymi warunkami przeciążenia.

Każde urządzenie elektryczne podlegające dyrektywie 2006/95/WE musi spełnić wymagania dotyczące bezpieczeństwa, zawarte w Załączniku I, aby korzystać ze swobodnego przepływu towarów w Unii Europejskiej. W związku z tym przepisy krajowe, które odnoszą się do bezpieczeństwa sprzętu elektrycznego, nie posiadają statusu obowiązującego i nie stanowią warunku wprowadzenia wyrobu do obrotu na rynek wspólnotowy.

Bartłomiej Zamostny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35264 )
Array ( [docId] => 35264 )