Reorganizacja w firmie

Autor: Bartłomiej Zamostny
Data: 29-04-2014 r.

Reorganizacja firmy stosowana jest nie tylko przez duże przedsiębiorstwa i międzynarodowe korporacje, ale też przez każdy podmiot gospodarczy, który z czasem wymaga odświeżenia czy weryfikacji swoich zasad działania. Faktem jest, że najczęściej takie gruntowne „przemeblowanie” fundują sobie duże firmy, bo mają najwięcej do stracenia – duży udział w rynku i pozycję lidera.

Wprowadzanie zmian organizacyjnych w firmie jest zazwyczaj procesem świadomym, organizowanym i kontrolowanym przez zarządzającego. Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy zmiana jest wymuszona (np. przez zmianę przepisów prawa pracy) lub gdy zmiana jest potrzebna (np. udoskonalenie procesu dystrybucji towarów).

 

Przedsiębiorstwa reorganizuje się z różnych powodów. Wśród podstawowych przyczyn wprowadzania zmian wymienia się:

  • zmiany zachodzące w przedsiębiorstwie w trakcie jego funkcjonowania (np. wzrost liczby pracowników, wprowadzenie nowych urządzeń, zmiana lokalizacji, zastosowanie nowych systemów komunikacji, rotacje na stanowiskach pracy, zmiana formy prawnej prowadzenia działalności itd.);
  • zmiany zachodzące w otoczeniu przedsiębiorstwa (np. pojawienie się konkurenta, wprowadzenie nowych metod zarządzania, spadek kwalifikacji kadry pracowniczej, zmiana przepisów prawa pracy, klęski żywiołowe, bankructwo podwykonawcy itd.);
  • błędy w dotychczasowym sposobie funkcjonowania przedsiębiorstwa (np. zatrudnianie niewłaściwych pracowników, generowanie zbyt wysokich kosztów, niedoprowadzanie projektów do końca, duża rotacja pracowników, konflikty pomiędzy pracownikami itd.).

Specjaliści ds. reorganizacji podkreślają, że zmiany są wpisane w naturę każdej firmy, tylko nie każda firma potrafi w porę zdecydować się na ich wprowadzenie. Skoro reorganizacja to nic strasznego i każde przedsiębiorstwo powinno rozważać ją jako jedną z opcji - jak lekarstwo na ewentualne problemy - to kiedy jest najlepsza pora na przystąpienie do reorganizacji? Najlepiej robić to wówczas, gdy pojawiają się pierwsze symptomy wskazujące na potrzebę takiej zmiany – takie jak na przykład:

  • niepewna sytuacja firmy na rynku,
  • brak rentowności,
  • możliwe zadłużanie firmy,
  • brak umiejętności dostosowania się do warunków biznesowych panujących w branży,
  • zagrożenie niekorzystnym bilansem.
Bartłomiej Zamostny

analiza finansowa, zakładanie firmy, likwidacja spółki, płynność finansowa, upadłość

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34884 )
Array ( [docId] => 34884 )