Jakie pozwolenia są potrzebne przy zakładaniu gabinetu lekarskiego

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 29-08-2012 r.

Otwarcie własnego gabinetu lekarskiego oznacza dużą odpowiedzialność, a także wymóg spełnienia szeregu formalności. Nie wystarczy tylko wynająć pomieszczenia pod prywatną praktykę. Należy jeszcze zdobyć niezbędne pozwolenia i poświadczenia.

Dokumenty

Gabinet lekarski może otworzyć jedynie osoba, która ma odpowiednie wykształcenie lekarskie, a dodatkowo posiada pełne prawo do wykonywania czynności lekarskich. Ponadto należy złożyć wniosek o wpis do rejestru indywidualnych praktyk. Dokument taki trzeba wnieść do okręgowej komisji lekarskiej właściwej dla miejscowości, w której mamy zamiar założyć własny gabinet.

Ponadto niezbędne okaże się założenie własnej działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wykonywanie prywatnej praktyki lekarskiej wiąże się także z koniecznością posiadania polisy OC. Zakładając własny gabinet trzeba uzyskać pozwolenie Państwowego Inspektoratu Sanitarnego.

Gabinet

Nie tylko lekarz musi spełniać określone wymagania. Równie ważny jest lokal, w którym będzie prowadzona działalność. Powierzchnia gabinetu, w którym przyjmuje się zainteresowanych powinna wynosić co najmniej 12 mkw. Cały lokal powinien być odseparowany od reszty budynku. Umożliwia się współdzielenie z pozostałą częścią obiektu wejścia głównego oraz pionu komunikacyjnego. Nie może on także być mieszkaniem.

W lokalu muszą znajdować się również 2 toalety. Jedna dla personelu i druga dla pacjentów. Oprócz tego musi się tam znaleźć także poczekalnia oraz miejsce, gdzie można powiesić okrycie wierzchnie. Ważne jest, żeby pomieszczenie, w którym oczekuje się na wizytę było wyposażone w miejsca do siedzenia. Pracownicy powinni także mieć własne pomieszczenie, w którym mogą składować rzeczy osobiste i odzież. Może stanowić ono wyodrębnioną część poczekalni dla pacjentów.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Tak, będziesz mógł. Ja sobie wliczam od dawna. Chociaż zdecydowanie więcej oszczędza się na etatach rejestratorek, niż na mniejszym podatku (faktury nie są na duże kwoty :)

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu
data:

Czy zewnętrzną recepcję medyczną będę mógł wliczyć w koszty prowadzenia działalności?

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26075 )
Array ( [docId] => 26075 )