Jakie pozwolenia są potrzebne przy zakładaniu szkoły językowej

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 30-08-2012 r.

Obecnie znajomość co najmniej jednego języka obcego to standard. Osoby chcące znaleźć lepszą pracę coraz częściej podnoszą swoje kompetencje zawodowe ucząc się kolejnych języków obcych. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców chcących otworzyć własną szkołę. Podpowiadamy jak to zrobić.

Rejestr Ministerstwa Nauki

Choć otwarcie własnej szkoły językowej pod względem formalnym nie różni się od rozpoczynania każdej innej działalności, zachęcamy, by zgłosić ją do rejestru Ministerstwa Nauki. Nie jest to obowiązek, jednak taki wpis znacząco zwiększy prestiż i podniesie wiarygodność naszej placówki. Dobrze przygotowane zgłoszenie powinno zawierać takie elementy jak:

  • dane osobowe właściciela szkoły wraz z miejscem zamieszkania;
  • wskazanie typu szkoły wraz z datą otwarcia;
  • podanie miejsca prowadzenia szkoły oraz warunków lokalowych (odpowiadającym wymogom BHP);
  • statut szkoły;
  • informacje o kwalifikacjach pracowników pedagogicznych i dyrektora.

Formalności

Wpis do rejestru Ministerstwa Nauki podczas zakładania szkoły językowej nie jest obowiązkowy, nie unikniemy jednak formalności obowiązkowych, które spełnić musi każdy przedsiębiorca rozpoczynający własny biznes. Pierwszym krokiem w tym celu jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Złożony drogą elektroniczną wniosek zostanie automatycznie przesłany do Urzędu ZUS, naczelnika właściwego urzędu skarbowego oraz Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Następnie w Urzędzie Skarbowym musimy uzyskać własny numer identyfikacji podatkowej i wybrać formę opodatkowania. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęcia działalności gospodarczej osoby zgłaszającej działalność do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego. Ostatnim etapem rozpoczynania działalności jest otwarcie firmowego rachunku bankowego, który można założyć w każdym oddziale wybranego przez nas banku.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26096 )
Array ( [docId] => 26096 )