Negocjacje w biznesie - jak się do nich przygotować

Autor: Ilnicka Agnieszka
Data: 21-09-2012 r.

Dobrze przeprowadzone negocjacje wymagają wcześniejszego poznania sprawy od strony merytorycznej jak i samego procesu negocjacji. Nie warto zaczynać rozmów, gdy nie jest się na nie gotowym. Poznanie i zastosowanie 10 przykazań negocjacyjnych zagwarantuje przyjazną atmosferę oraz sprawi, że zyskamy szacunek w oczach naszego przeciwnika.

Przygotuj się do negocjacji

Zastanów się nad kwestią, którą będziesz omawiać ze swoim rozmówcą. Pomyśl o pytaniach jakie może zadać druga strona oraz jak będzie próbować odpierać Twoje argumenty. Przed negocjacjami zaplanuj jaka jest najgorsza możliwa opcja, na którą jesteś w stanie się zgodzić.

Znajdź wzajemne ustępstwo

Podczas negocjacji spróbuj wskazać na korzyść, z której obie strony będą zadowolone. Każdy kompromis to dowód na to, że jesteście w stanie dogadać się ze swoim negocjacyjnym rywalem.

Kontroluj, czy obie strony słuchają siebie nawzajem

Wyrazem poważania wobec rozmówcy jest jego aktywne słuchanie. Nie chodzi tylko o potakiwanie, ale odnoszenie się do usłyszanych treści. Wykazując się dobrym zachowaniem, możesz liczyć, że również zostaniesz wysłuchany.

Nie obarczaj winą

Może zdarzyć się taka sytuacja, w której poczujesz się urażony słowami rozmówcy. Zakomunikuj mu swoje zdanie, ale postaraj się nie oceniać. Oskarżanie rywala szybko zakończy negocjacje niepowodzeniem.

Panuj nad sobą

Emocje w negocjacjach nigdy nie przynoszą pozytywnych skutków. Warto w momencie zdenerwowania wziąć głęboki oddech i spokojnie przedstawić swoje stanowisko. Milczenie może przezwyciężyć impas.

Obiektywnie oceniaj postępy negocjacji

Sympatyczna rozmowa może wieść na manowce. Natomiast konwersacja pełna negatywnego ładunku nie wnosi nic do sprawy. Czasem warto postawić się na miejscu obserwatora rozmowy i wyciągnąć wnioski.

Korzystaj z komunikacji niewerbalnej

Słowa nie mają takiej siły przebicia jak mowa ciała. Będąc uśmiechniętym i przyjmując postawę otwartą, okażesz się pożądanym partnerem do negocjacji. Wyrażaj życzliwość i zadbaj rozmówców o zajęcie miejsc ustawionych do siebie pod kątem. Ułożenie na wprost krzeseł, zachęca do „walki”.

 

Dziel rozmowę na równe części

Nadanie rytmu swojej przemowie wprowadza stan naturalnego zainteresowania sprawą. Jeżeli za dużo czasu poświecisz jednej sprawie, szybko znudzisz rozmówcę. Stworzenie planu negocjacji, to świetny pomysł. Porządkuje i nie pozwala zapomnieć o przygotowanych do poruszenia kwestiach.

Dostosowuj się do sytuacji

Trzymanie się swojego stanowiska na wszelką cenę to oznaka zawziętości. Ustępstwa i zmiana zdania na rzecz przyjęcia poglądu rozmówcy, zostaną przez niego docenione. Następnym razem, to druga strona będzie dążyć do porozumienia.

Podsumuj rozmowę w jasny sposób

Ustalenia końcowe są tym, co najbardziej interesuje obie strony. Postaw konkretne wnioski i doprecyzuj to, co może być opacznie zrozumiane. Powtórz co zostało powiedziane, aby niczego nie pominięto. Podziękuj za spotkanie.


Zobacz także:

Ilnicka Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26122 )
Array ( [docId] => 26122 )