Slow work - nowy model pracy

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 10-09-2012 r.

Pracując, z reguły ciągle się spieszysz. Sądzisz, że im wolniej wykonasz jedno zlecenie, tym mniej czasu poświęcisz na realizację pozostałych. A może warto by było nieco zwolnić tempo? Czy slow work ma szansę stać się nowym modelem pracy w Polsce?

Pośpiech nie popłaca

Wbrew pozorom wykonywanie swoich obowiązków w pośpiechu nie jest wcale opłacalne. Praca pod presją czasu i z myślą, że coś powinieneś zrobić „na już” z reguły działa destrukcyjnie na Twoją efektywność oraz zdolność koncentracji. Poza tym ciągłe myślenie o tym, aby szybciej wykonać dane zadanie, wpędza Cię w niebezpieczny schemat, który powoduje, że planujesz już wykonanie kilku kolejnych czynności.

Taka metoda nie skraca czasu poświęconego pracy, a wręcz go wydłuża. Jak to możliwe? Błędy powstałe w wyniku pracy w zbyt dużym pośpiechu należy naprawić. Robiąc to, będziesz musiał poświęcić danemu zadaniu dodatkową uwagę, a tym samym czas. Opłaca się?

Wolniej znaczy lepiej

Kluczem do sukcesu w pracy zawodowej jest dostosowanie czasu do realizacji konkretnego zadania. Wprawdzie zmusi Cię to do zwolnienia tempa pracy, jednak pozwoli na zwiększenie efektywności działań. Wolniejsza realizacja konkretnego zadania sprzyja koncentracji i możliwości odpowiedniego skupienia. Ponadto brak presji czasu zmniejsza poziom stresu, a tym samym eliminuje dodatkowe obciążenie organizmu.

Czy slow work sprawdzi się w Polsce

Czy zwolnienie tempa pracy jest możliwe na polskim rynku pracy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obserwując większość korporacji, nadal mamy do czynienia z projektami realizowanymi w ciągu krótkiego czasu. Towarzyszy temu wysoki poziom stresu i obciążenia pracowników.

Głównym krokiem, który pozwoliłby na korzystanie przez polskich pracowników z systemu slow work, jest odpowiednie uświadomienie zalet wynikających z tego systemu pracy. Warto zauważyć, że zwolnienie tempa pracy pozwala na zwiększenie efektywności. W tym przypadku wolniej znaczy lepiej.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26113 )
Array ( [docId] => 26113 )