Jak zwiększyć efektywność pracownika

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 23-05-2012 r.

Każdy przedsiębiorca chciałby zatrudniać efektywnych pracowników. Wtedy ma pewność, że zadania wykonywane są szybciej i lepiej. Ale co zrobić, kiedy nasi pracownicy nie są tak wydajni, jak mogliby być?

Motywacja finansowa

Kiedy chcesz odebrać komuś przyjemność z tego, co robi, zapłać mu za to

Podwyżka jest często jedynym „asem w rękawie” dla większości przedsiębiorców. Może się jednak zdarzyć, że zadziałała ona inaczej niż oczekiwano.

Gdy oznajmiasz pracownikowi, że za wykonanie projektu dostanie podwyżkę, zabijasz jego kreatywność. Jego myśli nie krążą wtedy wokół zadania, które przed nim stoi, tylko skupione są na nagrodzie. Metoda motywacji finansowej, chociaż tak powszechnie stosowana, jest najlepszym sposobem, aby na samym starcie przekreślić szanse na dobry projekt.

Sięgaj dalej niż inni

Na początek pozwól swoim pracownikom się rozwijać. To nie pieniądze są motywacją, ale środowisko pracy. Postaraj się zmienić atmosferę na przyjemniejszą. Wtedy zwiększysz efektywność, bez konieczności zwiększania nakładów finansowych.

Pozwól pracownikom na niezależność, daj im odczuć, że ich codzienne obowiązki służą większemu, wspólnemu celowi. Gdy spełnisz te warunki, wtedy wystarczy rozmowa o tym, jak ważne są zadania, które im powierzasz.

Nagroda musi przyjść z czasem

Chcąc stosować nagrody, musisz spełnić jeden warunek, oferować je tylko po wykonaniu zadania, nigdy wcześniej!

Pamiętaj, że nagroda to nie tylko pieniądze. Metodą gratyfikacji może być na przykład wspólny obiad. Dla wielu pracowników obiad z szefem i rozmowa mogą stanowić świetną motywację do dalszego działania. Zyskujesz również okazję, aby lepiej poznać osoby, które zatrudniasz. Nagrodą mogą być także vouchery, z których korzystać będzie mógł każdy z rodziny pracownika.

Model bezwzględnego szefa, czyhającego na błąd pracownika odszedł już dawno w niepamięć. By podtrzymać pozytywną atmosferę, warto zadbać o więź z osobami z pracy, dać im odczuć, że są potrzebni. Dlatego dobrym pomysłem na nagradzanie jest też organizacja wypadów integracyjnych, tych wyjazdowych, jak i zwykłego wyjścia na piwo i kręgle.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26320 )
Array ( [docId] => 26320 )