Szanse i zagrożenia przy zakładaniu firmy transportowej

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 29-08-2012 r.

Transport drogowy jest atrakcyjną branżą, która w przyszłości wciąż będzie się rozwijać. Rozpoczęcie działalności w tej części rynku wiąże się jednak ze spełnieniem szeregu wymogów. Jakie są szanse i zagrożenia, wynikające z rozpoczęcia własnej działalności jako przewoźnik?

Szanse

Rozwój gospodarczy na świecie przyczynia się do rozwoju transportu drogowego na dwa sposoby. Po pierwsze obecnie większość towarów jest produkowana na skalę światową, co oznacza konieczność ciągłego przewozu wielu produktów do odbiorców. Wzrost produkcji i konsumpcji oznacza dla firm przewozowych wzrost popytu na ich usługi.

Drugą korzyścią jest poprawa infrastruktury technicznej i rozwój pojazdów transportowych. Poprawa stanu dróg w Europie oraz ciągła budowa nowych, szybkich i nowoczesnych autostrad znacząco zwiększa możliwości logistyczne przewoźników oraz skraca czas transportu. Poprawa stanu dróg oznacza również zwiększenie bezpieczeństwa podczas transportu, co przekłada się na zmniejszenie kosztów ubezpieczeń przesyłek.

Zagrożenia

Dla przedsiębiorcy chcącego rozpocząć działalność w branży transportu na rynku polskim największymi zagrożeniami jest wymóg posiadania odpowiedniej licencji przewoźnika oraz bardzo wysokie koszty wejścia. Są one związane z koniecznością sfinansowania (lub kredytowania) własnej floty samochodów ciężarowych i dostawczych, zatrudnienia kierowców oraz opłatami drogowymi.

Dodatkowo jednym z wymogów do otrzymania licencji jest konieczność posiadania środków finansowych w wysokości 50 000 euro, celem zabezpieczenia podczas wykonywania transportu drogowego w zakresie pośrednictwa. Do uzyskania licencji przedsiębiorca musi spełnić oprócz tego szereg innych wymagań, takich jak niekaralność, posiadanie certyfikatu potwierdzającego kompetencje zawodowe oraz zdanie egzaminu z zagadnień prawa celnego i umów międzynarodowych.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26069 )
Array ( [docId] => 26069 )