Montaż instalacji elektrycznych w meblach

Data: 24-02-2015 r.

We wnętrzu lub na powierzchni mebli można układać przewody, instalować gniazda wtyczkowe, łączniki i oprawy oświetleniowe. Instalacja elektryczna w meblu powinna być zasilana napięciem nieprzekraczającym 240 V, obciążenie prądowe nie powinno zaś przekraczać 16 A.

Instalacja elektryczne w meblach powinna być połączona z instalacją mieszkania na stałe lub za pośrednictwem gniazda wtyczkowego. Zaleca się stosowanie przewodów o przekroju 2,5 mm2 Cu. Przewody giętkie, jeżeli nie zasilają gniazda wtyczkowego, mogą mieć przekrój 0,75 mm2, pod warunkiem że ich długość nie przekracza 10 m.
Przewody należy układać w rurach lub kanałach instalacyjnych, które powinny być mocowane do mebli za pomocą uchwytów. Przewody powinny być zabezpieczone przed rozciąganiem i skręcaniem.

Sprzęt i osprzęt instalacyjny powinien być w wykonaniu natynkowym, mocowany do mebli za pomocą wkrętów.
Temperatura obudowy opraw oświetleniowych i innych urządzeń elektrycznych mocowanych w meblach nie powinna przekraczać 90o C w czasie normalnej pracy, a w przypadku uszkodzenia 115o C.

Oprawy i inne urządzenia elektryczne powinny być instalowane według instrukcji producenta. Należy przy tym zachować bezpieczną odległość od elementów łatwo palnych. W oprawach nie wolno umieszczać źródeł światła o większej mocy niż podana na oprawie.

Zaleca się stosowanie we wszystkich meblach, w których występuje instalacja elektryczna, wyłączników sterowanych drzwiami w meblach. Wyłącznik taki powinien powodować wyłączenie oświetlenia oraz innych odbiorników z chwilą zamknięcia drzwi mebla.

mgr inż. Janusz Strzyżewski, członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP, członek Izby Inżynierów Budownictwa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36615 )
Array ( [docId] => 36615 )